Ochrona przed słońcem jest absolutną podstawą w pielęgnacji skóry. Niemniej jednak wiele osób nadal nie używa lub stosuje bardzo rzadko kosmetyków do opalania. Dlaczego? Ponieważ nie podoba im się tekstura, nie są zadowoleni ze składu lub po prostu nie przypadł im do gustu zapach. Dziś jednak istnieje już tak szeroki asortyment kosmetyków przeciwsłonecznych, że wymówki te nie są już zbyt dobre. Przyjrzyjmy się bliżej różnym teksturom produktów z filtrami przeciwsłonecznymi.
Krem do opalania stał przy samych narodzinach kosmetyków do opalania. Pierwsze kremy przeciwsłoneczne zaczęły pojawiać się w latach 40. XX wieku. Jeden z nich nazywał się Glacier Cream i został wprowadzony przez legendarną już markę PIZ BUIN zaledwie kilka lat po tym, jak jego założyciel poparzył nieprzyjemnie swoją skórę podczas wspinaczki na górę o tej samej nazwie. Kremy do opalania są nadal popularne, mają gęstszą fakturę i są szczególnie odpowiednie do skóry twarzy. Producenci kosmetyków do opalania zaczęli odpowiadać na specyficzne potrzeby różnych rodzajów cery, więc możemy dzisiaj znaleźć krem do opalania nie tylko dla skóry suchej, ale także dla skóry tłustej, dojrzałej, wrażliwej i innych rodzajów skóry.
Kolejnym najczęściej wybieranym produktem w świecie kosmetyków do opalania jest mleczko do opalania. Najczęściej sprzedawane są w butelkach, bądź tubkach, a typowy rozmiar wynosi od 200 do 400 ml. Stosuje się go tak samo, jak zwykłe balsamy nawilżające do ciała. Dokładna aplikacja zajmie trochę czasu, ale nowoczesne mleczka do opalania są bardzo szybko wchłaniane i łatwo się rozprowadzają. Dzisiaj już na szczęście nie musisz się również martwić, że po zastosowaniu mleczka do opalania, na Twojej skórze pozostanie nieprzyjemna, tłusta, lepka warstwa… Przeciwnie, dobrej jakości mleczko sprawi, że Twoja skóra będzie idealnie elastyczna i nawilżona. Z mleczkiem do opalania możesz najlepiej oszacować ilość potrzebną do idealnej ochrony. Eksperci zalecają na jedną aplikację dla przeciętnego dorosłego użyć ilości odpowiadającej około jednemu kieliszkowi.
W ostatnich latach coraz bardziej popularne spreje do opalania wyróżniają się łatwą i szybką aplikacją. Na pewno przypadną Ci do gustu, jeśli ciągle się spieszysz. Są one także doceniane przez rodziców, których dzieci są ciągle w ruchu. Dzięki praktycznemu sprejowi kosmetyk ten może dotrzeć nawet do mniej dostępnych miejsc na ciele. Tekstura jest zwykle mało tłusta i nie lepi się. Spreje do opalania schną również bardzo szybko. Podczas aplikacji należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zapomnieć o żadnej części ciała.
Popularne olejki do opalania do ciała zapewniają skórze ochronę przed słońcem i pielęgnację w jednym. Przezroczysta konsystencja jest łatwa w aplikacji i pozostawia skórę odżywioną, miękką i uwodzicielsko błyszczącą. Zalicza się również do tej kategorii nowoczesne suche olejki do opalania, które schną bardzo szybko i nie pozostawiają nieprzyjemnej tłustej warstwy na skórze. Olejki zwykle zawierają wiele odżywczych substancji aktywnych, które skutecznie dbają o skórę.
Żele do opalania mają nieco jaśniejszą konsystencję niż kremy, często bywają chłodzące, więc zapewniają skórze pewne odświeżenie w upalne dni.
Pianki do opalania mają również lekką teksturę chłodzącą, która w żaden sposób nie obciąża skóry, a jednocześnie zapewnia niezawodną ochronę przed promieniowaniem UV.
Sztywniejsza konsystencja balsamów w sztyfcie ma zwykle bazę woskową i jest idealna do aplikacji na mniejsze obszary, o których często zapominamy. Nakładaj go szczególnie na usta, uszy, skórę głowy lub nos, które mają tendencję do bardzo szybkich oparzeń słonecznych. Latem spakuj sztyft do opalania do swojej torebki i używaj go zawsze w razie potrzeby.
Puder do opalania jest dość nowoczesnym wynalazkiem, ale bardzo szybko znajduje swoje miejsce w damskich torebkach. Puder do opalania może być sypki lub zwarty, przezroczysty i kolorowy, i podobnie jak sztyft do opalania, szczególnie nadaje się do mniejszych obszarów. Docenisz go przede wszystkim za zmatowienie skóry twarzy, możesz również nałożyć go na uszy, ścieżkę we włosach, ale lekki proszek nadaje się także do aplikacji na podbiciach stóp lub ramionach
Jeśli lubisz kremy do opalania i ich gęstszą konsystencję, pokochasz także masło do opalania. Oczywiście produkty te oprócz współczynnika ochrony SPF, posiadają także stos składników odżywczych, które dbają o skórę podczas opalania.
Tak zwane wody do opalania służą bardziej jako produkt uzupełniający inny preparat do opalania. Nie zawierają filtra ochronnego i dlatego nie chronią skóry przed promieniowaniem UV. Zamiast tego mogą rozjaśnić i odświeżyć skórę, a niektóre przyspieszają proces opalania. Jednak zawsze używaj ich w połączeniu z kosmetykami do opalania z filtrem UV.
Niezależnie od tego, jaką teksturę kosmetyku z SPF wybierzesz, zapewni Ci on dobrą ochronę, jeśli zostanie nałożony poprawnie. Zwróć szczególną uwagę na odpowiednią ilość kosmetyku do opalania i nie zapomnij o regularnym stosowaniu. Jeśli poruszasz się na słońcu, stosuj krem do opalania, balsam lub olej co dwie godziny, częściej w przypadku kąpieli lub pocenia się.