Ostatnio dużo mówi się o naturalnych olejkach. Mają niezaprzeczalne korzyści w dziedzinie pielęgnacji skóry i włosów, wiele z nich ma pozytywny wpływ na całe ludzkie ciało. Według niektórych badań oleje te można również stosować jako naturalny filtr przeciwsłoneczny. W tym kontekście najczęściej wymieniany jest olej malinowy i olej z nasion marchwi. Ale są rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o tych olejkach, zanim nałożymy je na siebie i wyjdziemy na słońce.
Tak, wiele naturalnych olejków naprawdę wykazuje pewien naturalny współczynnik SPF. Najlepiej pod tym względem w badaniach wychodzi olej malinowy i olej z nasion marchwi, nieco gorzej na przykład olejek z awokado, kokosowy, oliwkowy lub konopny. Te olejki mogą być w stanie uchwycić pewien procent promienie słonecznego, ale zdaniem ekspertów dalekie są od niezawodnej ochrony.
Konwencjonalne kremy do opalania są poddawane bardzo rygorystycznym testom i zawierają jasne informacje na temat wartości SPF i rodzajów promieni słonecznych, przed którymi faktycznie chronią. Naturalne olejki, które nie są wyraźnie dedykowane jako ochrona przeciwsłoneczna, nie przechodzą takich testów. Kilka mniejszych badań naukowych przypisuje im pewne wartości SPF, ale istnieją duże różnice w ich zakresie. Olej kokosowy jednej marki może mieć SPF 2, druga marka będzie oferować SPF 8. Jednak wartości te mogą się różnić nawet w przypadku olejków tej samej marki. Ta rozpiętość jest już dość duża, abyś mogła zaryzykować zdrowie swojej skóry.
Kolejny fakt przemawia dość zdecydowanie przeciwko stosowaniu naturalnych olejków jako alternatywy dla kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym. Chociaż mogą częściowo chronić skórę przed promieniowaniem UVB (ta ochrona jest określana przez wartość współczynnika SPF), nie mogą one zapewniać ochrony przed drugim rodzajem promieni słonecznych, czyli UVA. Jest to promieniowanie, które wchodzi w skórę głębiej niż UVB i odgrywa kluczową rolę w uszkodzeniu komórek i przedwczesnym starzeniu się skóry. Nowoczesne kosmetyki do opalania chronią skórę przed obydwoma rodzajami promieniowania, niestety czyste naturalne olejki - pomimo innych niezaprzeczalnych zalet - nie mają takiego działania.
Na koniec weźmy pod uwagę fakt, że naturalne oleje nie są bardzo stabilne, różnie reagują na światło i słońce i mogą zachowywać się nieco inaczej na każdej skórze. Na ich działanie może również wpływać woda i pot na skórze.
Nakonec vezměme v úvahu i fakt, že přírodní oleje nejsou příliš stabilní, různě reagují na světlo a slunce a na každé pokožce se mohou chovat trochu jinak. Jejich účinky může také ovlivnit voda a pot na pokožce.
Żeby było jasne, naturalne olejki są świetne i zdecydowanie mają coś do zaoferowania twojej skórze i włosom. Możemy polecić je z czystym sumieniem jako dodatek do kremów do opalania lub balsamów, a wiele z nich działa również wspaniale jako regeneracja skóry po opalaniu. Wypróbuj wspomniany olej malinowy lub postaw na ulubionego kokosa. Olejek jojoba lub arganowy również łagodzi oparzoną skórę, a olejki eteryczne z lawendy lub mięty są po prostu świetne.