Nawet jeśli dokładasz wszelkich starań, aby być odpowiedzialną i chronić swoją skórę przed słońcem, czasami po prostu Twoja czujność zostaje uśpiona. Być może niechcący zaśniesz na krześle plażowym, nie doceniasz wiosennego słońca lub w wirze zajęć sportowych całkowicie zapomnisz o promieniowaniu UV. Jakie będą tego skutki? Jak efektywnie dbać o spaloną skórę? Co dla Twojej skóry zrobi krem po opalaniu? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.
Sucha i łuszcząca się skóra jest chyba najczęstszym objawem poparzenia skóry po opalaniu. Uszkodzenie występuje z powodu promieniowania UVB w górnych warstwach skóry (naskórek). W razie poparzenia posmaruj skórę kremem lub mleczkiem po opalaniu. Odżywi je i nawilży, a czasem może nawet całkowicie zapobiec złuszczaniu skóry. Jednak w przypadku poważniejszego oparzenia skóra na pewno zacznie się łuszczyć, jak należy ją wtedy pielęgnować?
Nigdy “nie podpieraj” złuszczającej się skóry po opalaniu tym, że będziesz ją dodatkowo dalej odrywać. Z pewnością chcesz jak najszybciej pozbyć się nieestetycznej skóry, co bezpośrednio skłania Cię do jej zdrapywania, ale o wiele lepiej jest pozwolić skórze naturalnie się złuszczyć. Możesz też pomóc trochę w regeneracji skóry. Jak zatrzymać łuszczenie się skóry po opalaniu?
Skóra zwykle zaczyna się łuszczyć około 3 dni po spaleniu a przestaje, gdy tylko zostanie wystarczająco zregenerowana. Zwykle staje się tak w ciągu 7 dni. Pamiętaj, że wszystkie oparzenia skóry po opalaniu stwarzają ryzyko późniejszych poważnych chorób. Dlatego zawsze chroń swoją skórę za pomocą kremu do opalania z filtrem SPF. Nie wiesz, jak wybrać odpowiednią wysokość SPF?
Na rynku oprócz kremów znaleźć można też spraye, żele i balsamy po opalaniu, które zwykle przywracają nawilżenie wysuszonej na słońcu skórze. Mają odświeżającą konsystencję aby dodatkowo chłodzić skórę. Często znajdziesz w nich wiele substancji odżywczych i regenerujących. Popularne składniki to aloes, D-panthenol, masło shea i wszelkiego rodzaju witaminy. Podaruj swojej skórze najlepszą pielęgnację po opalaniu i wspieraj jej naturalną regenerację!
Czy ci się to podoba, czy nie, opalanie niesie ze sobą efekty uboczne, o których często staramy się nie myśleć. Brązowy odcień skóry to świetna rzecz, ale skutek uboczny w postaci suchej i łuszczącej się skóry już niekoniecznie. Kolejną nielubianą konsekwencją są białe plamy na skórze po opalaniu.
Białe plamy na skórze są jednym z uszkodzeń spowodowanych przez promienie słoneczne. Komórki skóry, które często były wystawione na słońce, czasami przestają wytwarzać melaninę, tworząc białe plamy. Białe plamki na skórze mają zwykle wielkość od 1 mm do 1 cm i zazwyczaj pojawiają się u ludzi z jaśniejszymi typami skóry, oraz u osób powyżej 40 roku życia. Niemniej jednak nadal nie znamy dokładnej przyczyny braku melaniny. Na szczęście białe plamy na skórze nie są niebezpieczne i często po pewnym czasie same znikają. Podczas opalania zalecamy stosowanie kremów do opalania z filtrem UV.
Plamy pigmentacyjne to ciemne plamki na skórze twarzy, dłoni, szyi i dekoltu. Pojawiają się po dłuższym wystawieniu skóry na słońce. Te ciemne plamy są spowodowane przez naturalny pigment - melaninę. Dzięki melaninie skóra ciemnieje do uwodzicielskiego brązowego odcienia podczas opalania. Jednak nadmierna produkcja melaniny powoduje ciemne plamy pigmentacyjne. Ze względu na fakt, że najskuteczniejszym rozwiązaniem dla plam pigmentowych jest zapobieganie ich powstawaniu, zalecamy kosmetyki do opalania z wysokim SPF i przestrzeganie innych zasad bezpiecznego opalania.
Nieprzyjemna swędząca skóra i małe pęcherze po opalaniu są zwykle związane z alergiami na słońce. Jeśli cierpisz na tę coraz bardziej rozpowszechnioną formę alergii,z powodu promieni słonecznych na Twojej skórze może pojawić się czerwona wysypka, która często zmienia się w małe pęcherze i strasznie swędzi.
Staraj się zapobiec występowaniu tej reakcji skórnej i dołącz do swojej diety suplementy diety, które zawierają beta-karoten, likopen, witaminę C i E, a także selen. Te przeciwutleniacze pomagają chronić skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Jednak same w sobie nie wystarczą, opalając się, czy wystawiając swoje ciało na słońce, pamiętaj o kremie przeciwsłonecznym lub mleczku o wysokiej ochronie SPF. Obecnie istnieją również specjalne kremy do opalania dla skóry, która jest podatna na alergie słoneczne.