Oto jest. Po długiej zimie, Słońce w końcu zaświeciło za oknami i wabi cię swoimi ciepłymi promieniami. Stopniowo zrzucasz kurtkę, pozostajesz tylko w koszulce lub podkoszulku bez rękawów i prawdopodobnie nawet nie pomyślisz o ochronie przeciwsłonecznej, ponieważ Słońce nie może być jeszcze bardzo silne… Kilka minut lub godzin po powrocie zaskoczy Cię czerwona wysypka na rękach i dekolcie. Co to może być? Prawdopodobnie cierpisz na alergię słoneczną.
Oprócz alergii na Słońce czasami można również spotkać się z określeniami wysypka słoneczna lub zwiększona wrażliwość skóry na światło słoneczne. Tak czy inaczej, są to sytuacje, w których po opalaniu lub nawet bardzo krótkim pobycie na słońcu, pojawia się czerwona, czasem bolesna i swędząca wysypka na skórze.
Dokładna przyczyna alergii na Słońce nie jest jeszcze całkowicie jasna, a opinie ekspertów różnią się od siebie. Oczywiście światło słoneczne odgrywa tutaj kluczową rolę, czasami leki mogą potęgować reakcję alergiczną, niektóre pokarmy i predyspozycje genetyczne są tutaj również winne. Możesz być zaskoczona, że alergie na Słońce występują stosunkowo często w naszej populacji, dotykają aż 15% ludzi, nieco częściej u kobiet niż u mężczyzn i dotyczą głównie osób o jaśniejszych włosach i skórze.
Najczęstszą formą alergii słonecznej jest ukryta pod złożoną nazwą polimorficzna erupcja światła.
Dość typowym zjawiskiem tej alergii na słońce jest to, że rok po roku objawia się ona tylko wiosną lub wczesnym latem. Krótko mówiąc, pojawia się, gdy Słońce przyjemnie grzeje, zaczyna powoli się rozgrzewać, a ludzie zaczynają wystawiać swoją bladą skórę. Zwykle tylko kilka minut na Słońcu, lecz czerwona, swędząca wysypka pojawia się od razu na odsłoniętych obszarach, najczęściej na dłoniach, stopach, dekolcie lub z tyłu szyi.
Ludzie często nie mają objawów alergii słonecznej od urodzenia, rozwija się ona stopniowo i często objawia się dopiero w okresie dojrzewania lub później, już w wieku dorosłym. Zwykle jest tylko na ciele, na szczęście nie pojawia się na twarzy, ponieważ jest ona wystawiona na Słońce przez cały rok. Pierwsze bardziej intensywne promieniowanie nie wpływa źle na twarz, inaczej niż z resztą ciała, która jest szczelnie zakryta zimą i wiosną.
Łagodniejsze formy tej alergii na Słońce nie wymagają specjalnej opieki, wysypka zwykle ustępuje w ciągu 24 godzin.
Zapobieganie działa najlepiej. Po długiej zimie pierwsze promienie Słońca bezpośrednio zachęcają nas do spędzania jak największej ilości czasu na zewnątrz. Ale spróbuj się oprzeć. Skóra potrzebuje trochę czasu na produkcję melaniny, naturalnego pigmentu, który częściowo chroni przed światłem słonecznym. Przyzwyczajaj się do skóry na słońcu stopniowo, zacznij od 20 do 30 minut i stale zwiększaj czas spędzony na Słońcu.
Podstawą przebywania na słońcu jest oczywiście ochrona przeciwsłoneczna z SPF. Nie czekaj na lato i używaj kremów przeciwsłonecznych od pierwszych promieni słonecznych. Najlepiej wybrać SPF 30 lub wyższy, zapewni to ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Pamiętaj, aby w przypadku długotrwałego opalania lub innej ekspozycji na słońce, stosować krem przeciwsłoneczny co 2 godziny. Przebywaj w cieniu w południe. Dziś możesz również znaleźć filtry przeciwsłoneczne i płyny w naszej ofercie kosmetyków przeciwsłonecznych, które działają bezpośrednio na alergie słoneczne:
Inną formą alergii na Słońce jest zwiększona wrażliwość skóry na Słońce z powodu przyjmowania konkretnych leków, kosmetyków lub perfum. Niektóre składniki tych produktów mogą reagować ze światłem słonecznym, powodując zaczerwienienie i swędzenie skóry, wysypkę lub tworzenie się wyprysków. Reakcja fotoalergiczna może pojawić się dopiero 2–3 dni po ekspozycji na Słońcu.
Pokrzywka słoneczna jest rzadszą formą alergii na Słońce, ale za to z poważnymi objawami. Wpływa głównie na młode kobiety i objawia się po kilku minutach swędzącą wysypką, której mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak uczucie omdlenia, ból głowy lub trudności w oddychaniu. Objawy często utrzymują się nawet przez kilka tygodni. W przypadku tej poważniejszej alergii na Słońce zalecamy wizytę u lekarza, który zaproponuje odpowiednie leczenie.
Uważaj również na owoce i warzywa. Niektóre z nich zawierają tak zwane fotouczulacze, które reagują na światło słoneczne na skórze. Na przykład sok z limonki, cytryny, selera lub pietruszki, który przylega do skóry i wchodzi w kontakt ze światłem słonecznym, może również powodować wysypkę.
Dobra wiadomość jest taka, że alergie słoneczne nie są niebezpieczne ani zaraźliwe. Nie jest to przejaw żadnej poważnej choroby, a w zdecydowanej większości przypadków jest to tylko nieestetyczna wysypka słoneczna. Najbardziej skutecznym zapobieganiem jest zastosowanie czynnika ochronnego i ograniczenie ekspozycji na Słońce.