Rzęsy na górnej i dolnej powiece pełnią przede wszystkim funkcję ochronną – zapobiegają przedostawaniu się do oka brudu, kurzu, kropli wody czy drobnych owadów. Gdy rzęski wyczują niebezpieczeństwo, zmuszają oko do instynktownego mrugnięcia lub zamknięcia. Nieustannie przyczyniają się również do optymalnego nawilżenia oka.
Jednak podczas rozwoju społeczeństwa ludzkiego rzęsy nabrały również roli estetycznej. Kiedy są zaakcentowane, doskonale modelują oczy, dodają uwodzicielskiego spojrzenia, wpływają na wyraz twarzy. Choć na rynku są już sztuczne rzęsy naklejane i kępki rzęs lub rzęsy permanentne zakładane u kosmetyczki na kilka tygodni, to najbardziej popularnym pomocnikiem w tej kwestii jest tusz do rzęs. Skupimy się na jego odpowiednim zastosowaniu.
Tusz do rzęs jest absolutnie niezbędnym elementem makijażu większości dziewcząt i kobiet, ponieważ koloruje, wydłuża i pogrubia rzęsy w jednym kroku. To prawda, że nie jest to najłatwiejsze do opanowania. Jednak jak tylko dobierzesz odpowiednią do rodzaju rzęs szczoteczkę (mała, duża, elastyczna, zwężona...) lub funkcji (wydłużenie, zagęszczenie, wodoodporność...) rozpoczyna się trening. Jest on tego wart!
Nie lekceważ przygotowania - demakijażu i oczyszczania całej twarzy. Zanim zaczniesz pracę z tuszem do rzęs, użyj praktycznej zalotki. Trzymaj nią górne rzęsy w ich dolnej części przez około 10 sekund, a następnie ciesz się ich skutecznym podkręceniem i zaokrągleniem.
Profesjonaliści zalecają wykonanie najpierw pełnego makijażu oczu, a następnie twarzy. Zapobiegnie to uszkodzeniu pieczołowicie wykonanego makijażu przez potencjalne ślady po tuszu do rzęs lub okruszków z cieni do powiek.
Ważne jest również to, jak obchodzisz się z buteleczką tuszu do rzęs. Zamiast wkładać szczoteczkę w górę i w dół, delikatnie zawiruj, aby pokryć całe włosie. Upewnij się, że do tuszu nie dostało się wysuszające powietrze. Wytrzyj nadmiar farby na wewnętrznej krawędzi tuby.
Podczas nakładania tuszu do rzęs, delikatnie przesuwaj szczoteczką od nasady aż po końce górnych rzęs. Przesuń szczoteczkę „zygzakiem” do góry i lekko ją obróć. Zakończ brzegi rzęs końcówką. Nanieś resztę tuszu na dolne rzęsy i ponownie zwilż szczoteczkę dla drugiego oka.
Inną opcją jest makijaż dwufazowy: prostą szczoteczką nanieś podstawowy makijaż rzęs od nasady aż po same końce. Następnie zegnij szczoteczkę i nałóż na krótsze rzęsy. Jeśli nie da się jej zgiąć, użyj szczoteczki ze zużytego tuszu do rzęs jako drugiego narzędzia. A trzecia, czysta szczoteczka przyda się do ostatecznego rozczesania rzęs.
Stopniowo można opanować jeszcze bardziej zaawansowane techniki nakładania tuszu do rzęs. Jedna z nich jest pionowa, gdy tusz nakłada się końcówką pędzla w pozycji pionowej. Rezultatem jest naturalny wygląd. Z kolei wizażyści bazują na rzęsach modelek różnymi narzędziami i intensywnie kolorują je od góry.
Istnieje cała gama trików z tuszem: optycznie powiększyć oczy skośnymi pociągnięciami pędzelka, tusz nałożony tylko na środkową część rzęs wyczaruje okrągłe oczy... Dziewczęcy wygląd o zalotnym spojrzeniu sprawią mocno umalowane rzęsy połączone na końcówkach pęsetą.
Tusz do rzęs można nazwać wielofunkcyjnym kosmetykiem. Dzięki niemu możesz stworzyć profesjonalny „biurowy” look, a także odważny seksowny makijaż na wieczorne wyjście. Użyj warstw tuszu do rzęs: pierwsza warstwa zapewni naturalny wygląd, a kolejna zapewni spektakularny efekt. Ale uważaj, skup się tylko na górnych rzęsach, dolne wyglądają lepiej przy jednej warstwie.
Ostatnia warstwa może być celowo wykonana z wodoodpornego tuszu do rzęs lub kolorowego tuszu do rzęs, co zapewni ciekawe efekty. Ochronę przed rozmazywaniem tuszu wzmocni spray utrwalający makijaż, rozpylony na końcu na całą twarz z odległości około 20 cm.
Tusz do rzęs jest używany codziennie, dlatego bardzo ważne jest, aby go ostrożnie zmyć. Wśród kobiet najlepiej oceniany jest dwufazowy płyn do demakijażu oczu, który nakłada się na skórę za pomocą wacików. Produkty sprawdzonych firm niezawodnie usuwają nawet wodoodporny makijaż oczu i nadają się również dla kobiet o wrażliwej skórze.
Przed użyciem zawsze dokładnie wstrząśnij dwufazowym płynem do demakijażu oczu. Wacik pozostaw na chwilę na rzęsach zamkniętego oka. Aby nie ściągać niepotrzebnie delikatnej skóry, delikatnie przetrzyj tusz i cienie od zewnętrznych kącików oczu do wewnętrznych.
Innym ciekawym rozwiązaniem, szczególnie w podróży, mogą być chusteczki lub gąbki do demakijażu (Gabriella Salvete). Wykonane są ze specjalnej mikrofibry, używa się ich na mokro i wystarczy je tylko raz w tygodniu wyprać w pralce. Nie potrzebujesz do nich żadnych produktów kosmetycznych.
Do oczyszczenia użyj wody do twarzy, a następnie wklep serum i krem pod oczy. Tusz do rzęs może mocno się trzymać, zwłaszcza w przypadku okazjonalnego makijażu. W takim przypadku przetrzyj oczy wacikiem zamoczonym w płynie do demakijażu. W ten sposób poradzisz sobie z każdym szczegółem.
Co jest zabronione podczas usuwania tuszu do rzęs? Wysuszające mydło, kruszenie i zdrapywanie makijażu palcami i w 99% przypadków chusteczki do demakijażu. Używaj ich tylko w sytuacjach krytycznych. Również resztki powszechnie popularnej wody micelarnej należy usunąć wodą do twarzy.
Encyklopedia piękna > Makijaż i kosmetyki do makijażu