Któż nie kochałby pudru, kultowego kosmetyku, który tak dobrze matuje skórę, utrwala makijaż i kryje zmarszczki jak magiczny welon? Od zarania dziejów służył kobietom i mężczyznom do wielu celów. Wiele można porównać do pudru, np. piasek na egzotycznej plaży, nostalgiczny zapach perfum… Ale jak wspaniale służy do taktycznego, uprzejmego oddalenia się z towarzystwa!
Skąd my to znamy? Do popkultury silnie przeniknęły scenki rodzajowe z pudrem w roli głównej. "Idę przypudrować nosek" to tekst znany z filmów, książek i seriali. Chwila oddechu dla żeńskiego grona. A co jako pretekst nadaje się lepiej od pudru?
W toalecie w czasie poprawiania makijażu kobiety potrafią załatwiać sprawy nie gorzej niż mężczyźni przy cygarze. Nie mówiąc już o tym, że przypudrowanie twarzy i utrwalenie starannie wypracowanego makijażu pozwala poczuć się atrakcyjniej, swobodniej i pewniej.
Puder – drobny proszek do twarzy posiada szereg dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim chroni i utrwala makijaż, wspierając jego trwałość. Jednocześnie matowi skórę, usuwa sebum i niepożądany połysk. Wyrównuje koloryt skóry i nadaje jej miękkość i aksamitność. Optycznie spłyca linie i zmarszczki. Kompaktowy puder do twarzy może wiele zamaskować, a lekko mieniący się puder nadaje twarzy i ciału świeży wygląd i młodzieńczy blask.
O ile wcześniej nie było tak łatwo znaleźć produkt, który działałby bez konieczności zgody na kompromisy, o tyle dzisiejsze pudry kosmetyczne są łagodne dla skóry – nie wysuszają, nie zatykają porów, nie podkreślają zmarszczek, nie podrażniają i nie powodują zaczerwienień. Całość wesprze rozsądny dobór pudru do cery wrażliwej, np. pudru mineralnego.
Puder z lusterkiem i puszkiem, pędzlem lub gąbeczką w ozdobnym etui zwanym puderniczką to uroczy kobiecy drobiazg do torebki lub na toaletkę. Starannie nałożony puder przedłuży trwałość Twojego makijażu na tyle, że wystarczy przypudrować go kilka razy dziennie i z czystym sumieniem możesz iść prosto z pracy na imprezę!
Zanim kobiety skupiły się na pudrowaniu nosa, podkreśleniu oczu i ust dla urody, uwodzicielskości i zwiększenia pewności siebie, makijaż miał zupełnie inne znaczenie. Od czasów prehistorycznych służył jako ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i owadami, ale także jako wyraz przynależności plemiennej, gotowości do walki czy tradycyjnych obrzędów. Powstawał na bazie gliny lub kredy.
Od starożytnego Egiptu i Chin przez okres rzymski na początku naszej ery i średniowiecze, do końca XIX wieku w cenie był biały puder jako oznaka wysokiego statusu społecznego. Dawniej sproszkowanym materiałem był mielony korzeń irysa lub mąka, ale także metale ciężkie, takie jak ołów – źródło późniejszych zatruć. Puder powstawał ze zmielonego korzenia irysa lub mąki, ale także z metali ciężkich, takich jak ołów – źródła później zdefiniowanych zatruć.
Moda na białą, napudrowaną skórę znajduje odzwierciedlenie w wielu dziełach sztuki, takich jak renesansowy obraz Botticellego "Narodziny Wenus" czy obrazy z okresu elżbietańskiego. Ekstremalne pudrowanie było modne w okresie rokoko od 1730 roku, kiedy pudrowano również peruki. Wtedy zaczęły też powstawać cenne puderniczki. Słynne były grube warstwy pudru u aktorów teatralnych obojga płci.
Początek XX wieku przyniósł inicjatywy medyczne przeciwko niezdrowemu makijażowi. Spory wkład w pozytywny rozwój makijażu miał przemysł filmowy. W pierwszej połowie XX wieku rozpowszechniły się naturalne odcienie pudrów, które matowią i redukują błyszczenie skóry. Celem nie było już zakrycie niedociągnięć grubą warstwą, ale subtelne podtrzymanie witalnego wyglądu.
Prekursorami ery nowoczesnych pudrów stały się marki Laughton & Sons, Max Factor, Helena Rubinstein czy Elizabeth Arden. Do dzisiaj puder przetrwał jako proszek z talku, kaolinu, kredy i kolorowych pigmentów. Jednak poszczególne firmy kosmetyczne konkurują ze sobą w zakresie innowacji. Z korzyścią dla klientów.
W 21. wieku puder jest przede wszystkim domeną kobiet, ale jest również wykorzystywany przez mężczyzn w makijażu teatralnym i filmowym. Kamery czasami uchwycą interwencję wizażystów telewizyjnych tuż przed rozpoczęciem transmisji, którzy pudrują uczestników wystąpień, aby wyeliminować błyszczenie. Zgodnie z dzisiejszym naturalnym, „nude” makijażem, puder jest na ogół nakładany tylko delikatnie.
Oferta kosmetyków dekoracyjnych jest naprawdę bogata, a wybór pudru czy podkładu należy do najbardziej wymagających. Poniższy przegląd pomoże Ci zdecydować, które z nich pozostają w zgodzie z Twoimi potrzebami i wymaganiami
Puder kompaktowy – ze spoiwami, sprasowany w kamień. Idealny do torebki, służy do szybkiego przypudrowania i zakrycia drobnych niedoskonałości. Może być również kremowy.
Puder sypki – drobny proszek do lekkiego krycia raczej tłustszej skóry. Długotrwale zabezpiecza makijaż, absorbuje sebum i błyskawicznie wyczarowuje wygląd „brzoskwinki”.
Puder kulkowy – inaczej puder perłowy. Kuleczki prasowanego pudru w połączeniu z pędzelkiem zapewniają szybkie wykończenie makijażu, a także samodzielne zastosowanie np. do konturowania.
Puder tonizujący – napigmentowany, zawierający barwniki, czasem kilka w jednym kompaktowym opakowaniu, do wytworzenia ciekawego efektu.
Puder transparentny – bezbarwny, bez kolorowych pigmentów, do wszystkich odcieni i podtonów skóry. Doskonale utrwala makijaż tworząc aksamitny efekt.
Puder matujący – obowiązkowy dla użytkowniczek o cerze tłustej i mieszanej. Oprócz imponującego krycia absorbuje nadmiar tłuszczu i zapobiega tworzeniu się zaskórników.
Puder kryjący – z recepturą mającą na celu pokrycie niedoskonałości skóry twarzy – zaskórników, zaczerwienień i innych niespójności kolorystycznych.
Puder rozświetlający – wyczarowuje na twarzy niepozorny welon, który odbija światło, dodaje blasku i tym samym zmniejsza widoczność porów i drobnych zmarszczek.
Puder brązujący – dla zdrowego, opalonego, promiennego wyglądu cery. Nadaje się również do tworzenia konturów lub "rumieńców", dzięki czemu może zastąpić róż.
Puder mineralny – puder wykonany z drobno skruszonych naturalnych materiałów, który doskonale odbija światło i w naturalny sposób chroni skórę przed promieniami słonecznymi. Jest substytutem podkładu.
Cruelty free i puder wegański – wyprodukowany bez testów na zwierzętach i bez składników pochodzenia zwierzęcego. Trend ten rośnie zarówno w dziedzinie makijażu, jak i całej branży kosmetycznej.
Wybierając puder, weź pod uwagę odcień skóry lub wybierz kosmetyk o jeden ton jaśniejszy. Prawdopodobnie będziesz potrzebować ciemniejszego pudru na lato i jaśniejszego na zimę.
Puder brązujący świetnie prezentuje się na ciemniejszych odcieniach skóry. Jeśli jesteś osobą bardzo jasną, wybierz pudry różowe, brzoskwiniowe lub miodowe. Poszczególne odcienie przetestuj na krawędzi żuchwy i na szyi.
Jeśli błądzisz w lesie możliwości, postaw na transparentny puder, który wizualnie idealnie komponuje się z użytym podkładem nadając mu aksamitnie matowe wykończenie. Ten kosmetyk to prawdziwy must have wszystkich wizażystów!
Wszystkie rodzaje pudru nanoś za pomocą puszka, pędzla lub gąbki od środka twarzy na zewnątrz, czyli od nasady nosa po policzki, czoło i podbródek. Wystarczy lekko poprószyć, żeby przypadkiem nie stworzyć z pudru dziwnie wyglądającej maski. Obecnie dopuszczalny jest lekki połysk, więc zazwyczaj wystarczy nałożyć puder na problematyczną strefę T.
Jeśli masz tłustą skórę, przed ponownym pudrowaniem odsącz nadmiar sebum chusteczką matującą lub higieniczną. Przed wieczornym spotkaniem nałóż puder również na szyję, dekolt, ewentualnie plecy. Upewnij się, że wszystkie akcesoria kosmetyczne są dokładnie umyte i wysuszone, aby zapobiec niepożądanym stanom zapalnym skóry.
Popularny transparentny puder utrwalający Rimmel London Insta Fix & Matte Powder nadaje skórze długotrwały matowy wygląd, utrwala makijaż i przedłuża jego trwałość. Świetnie sprawdza się latem i jest chwalony również przez użytkowniczki o suchej skórze.
Sekret perfekcyjnie jednolitej skóry na długie godziny zdradza legendarny puder w kompakcie Max Factor Creme Puff z błyszczącymi drobinkami. „Bardzo ładny, wysokiej jakości i pachnący puder. Polecam ”– mówi jedna z recenzji.
Gabriella Salvete Cover Powder SPF15 wyczaruje nieskazitelną skórę przez cały dzień. Nadaje cerze zdrowy wygląd, matowe wykończenie, a także zapewnia ochronę przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.
Fanki czeskich kosmetyków wielokrotnie zamawiały mineralny puder matujący Dermacol Mineral Compact Powder, umieszczony w atrakcyjnym opakowaniu z lusterkiem i schowkiem na gąbkę.
Jeśli chcesz rozpieścić swoją skórę odrobiną luksusu, zastosuj rozświetlające pudrowe perły Guerlain Meteorites. Zadbają o perfekcyjne rozświetlenie i zakrycie drobnych niedoskonałości. Bonusem jest fiołkowy zapach.
Dużą popularnością cieszy się również podróżny podkład pudrowy, czyli produkt 2w1, który w godzinach domowego porannego szczytu pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Oferują go na przykład marki Makeup Revolution London, Maybelline, Clinique czy Estée Lauder.
W sprzedaży są również palety z proszkami o różnych odcieniach lub ozdobne kasetki z tym asortymentem. Jeśli określisz w filtrze, że kosmetyczna kasetka prezentowa ma zawierać pudry, od razu trafisz do upragnionej oferty. A może właśnie w niej odnajdziesz puder swoich marzeń!
Encyklopedia piękna > Makijaż i kosmetyki do makijażu