Róż, kosmetyk celebrowany od pokoleń, pomoże Ci uzyskać zdrowy koloryt twarzy i uwodzicielski wygląd. W przeszłości czerwień policzkom zapewniała rozgnieciona morwa, truskawka, burak i szarłat. Obecnie dbają o to zaawansowane technologicznie kosmetyki: róże, rozświetlacze czy bronzery dające efekt opalonej skóry.
Róż na policzkach był popularny już wśród starożytnych Egipcjan. Średniowiecze z niego zrezygnowało, ponieważ czerwone policzki kojarzono z prostytutkami. W XVI–XVII wieku używano kosmetyków z toksycznymi chemikaliami. Do historii XVIII wieku weszły wyraźnie różowe policzki Marii Antoniny.
Po podboju Ameryki przez Hiszpanów do Europy trafił barwnik koszenila, pozyskiwany z owada zwanego czerwcem kaktusowym. Barwnik zapunktował, ponieważ był ciemnoczerwony i ponieważ można go było bezpiecznie nakładać na skórę. Do dziś jest składnikiem wielu produktów – kosmetycznych i spożywczych.
Rozwój nowoczesnego różu do policzków zawdzięczamy Francuzowi, który w swoim paryskim mieszkaniu produkował kosmetyki do makijażu teatralnego. Joseph-Albert Ponsin opracował też metodę wypiekania kosmetyków, wciąż stosowaną przy produkcji róży, cieni do powiek czy pudrów.
W latach 60. na bazie tych działań narodziła się marka BOURJOIS Paris. Aktorki stosowały róż w następujący sposób: uśmiechały się do siebie w lustrze, nakładały pędzlem róż na uwypuklone kości policzkowe i kolistym ruchem rozcierały go w kierunku skroni.
Dziś róż powinien być częścią kosmetycznego minimum każdej kobiety (podobnie jak baza, podkład, cień do powiek, eyeliner, tusz do rzęs i szminka). A ponieważ wszystko jest ze wszystkim powiązane, róż przywraca policzkom naturalny kolor, którego pozbawił je – skądinąd pożyteczny – podkład.
Pudrowy – klasyczny, najczęściej spotykany, odpowiedni dla każdego rodzaju skóry. Łatwo się nanosi i rozprowadza pędzlem kosmetycznym. Dostępny jest również w palecie z szerszym wyborem odcieni, które można na różne sposoby mieszać.
Kremowy – intensywny, trwały, przeznaczony dla skóry gładkiej, raczej suchej, w tym dojrzałej. Najlepiej nakładać go gąbką lub palcami wraz z podkładem. Aby uzyskać wyjściowy, bardziej ekstrawagancki makijaż wieczorowy, można łączyć róż w kremie z pudrowym.
Płynny lub żelowy – szybkoschnący kosmetyk, idealny do cery tłustej. Nakłada się go gąbką lub palcami na oczyszczoną skórę z bazą i podkładem, a nawet osobno, aby rozjaśnić twarz bez przetłuszczania i podrażnień.
Najlepiej przetestować wybrany róż bezpośrednio na skórze, ale generalnie do jaśniejszych rodzajów cer lepiej będą pasować jaśniejsze odcienie, takie jak różowy czy brzoskwiniowy. Z kolei na ciemniejszych rodzajach cer dobrze wyglądają ciemniejsze odcienie – złoty brąz, burgund, łosoś…
Wizażyści polecają dwa odcienie różu: ciemniejszy cielisty i różowy. Cielistym maluj zagłębienia twarzy, podbródek i czoło po bokach, natomiast różowym obszar od szczytu kości policzkowych do małżowin usznych. Powstałe w ten sposób kontury będą bardzo efektowne.
Uwaga, czerwony róż wygląda zbyt sztucznie. Bardziej odpowiedni jest jaśniejszy, ewentualnie lekko brązowy róż, dzięki któremu uzyskasz naturalny, rozświetlony efekt. Tylko młoda, nieskazitelna skóra toleruje połyskliwe bądź brokatowe róże.
Wciągnij policzki, aby kości policzkowe dobrze się wyróżniały i podkreśl ich kształt różem. Szerszą twarz skoryguj, nakładając róż pionowo (ukośnie od uszu do nosa), przeciwnie, na szczupłej twarzy nakładaj róż bardziej poziomo. Skup się zwłaszcza na wypukłych policzkach i w kierunku skroni maluj oszczędniej.
Róż w pudrze nakładaj większym ściętym pędzlem, najlepiej specjalnie do tego przeznaczonym. Róż do policzków w kremie, płynie lub w żelu dobrze rozprowadza się specjalną gąbeczką, ale dadzą im radę także palce. Róż w kremie nałóż pod puder, a ten w pudrze odwrotnie.
Podczas nakładania różu rozprowadzaj go delikatnie, krótkimi pociągnięciami, które z łatwością zapanują nad ilością kosmetyku. Jeśli przesadzisz z różem, zmiękcz makijaż pudrem w naturalnym odcieniu. Świetną opcją „3w1” jest puder brązująco-rozświetlający z różem Dermacol.
BOURJOIS Paris Little Round Pot – jeden z kultowych produktów słynnej francuskiej marki; wypiekany róż z szerokim wyborem odcieni i delikatnym zapachem romantycznej róży. Ze wszystkimi rodzajami cery łączy się jak druga skóra.
Rimmel London Maxi Blush – miękki, naturalny, trwały i niedrogi pudrowy róż, idealny na zewnątrz. Olśniewa w naturalnych odcieniach.
Dr. Hauschka Blush – 100% organiczny pudrowy róż z mineralnymi pigmentami i ekstraktami roślinnymi, w eleganckim opakowaniu z pędzelkiem i lusterkiem, o łatwej aplikacji i długiej trwałości.
2K Fabulous Beauty Train Case – atrakcyjna walizka kosmetyków dekorujących, w której znajdują się trzy róże a wraz z nimi kaskada innych ładnie ułożonych kosmetyków. Zestawy prezentowe z różami oferują, oprócz 2K, także marki ZMILE COSMETICS czy Makeup Trading
Dzięki odpowiednio dobranemu różowi natychmiast uzyskasz wymarzony, rozświetlony look. Nie zwlekaj i zajrzyj do naszego asortymentu! Recenzje użytkowniczek, które już wypróbowały odpowiednie róże, mogą również pomóc w wyborze.
Wybierając róż do policzków on-line należy pamiętać, że zobrazowanie odcieni zależy od ustawień kolorów monitora. Rzeczywisty kolor może się nieznacznie różnić.
Encyklopedia piękna > Makijaż i kosmetyki do makijażu