Kruche, łamliwe, łuszczące się, nierówne, słabe, zbyt krótkie, szorstkie... to najczęstsze problemy z paznokciami. Może Ciebie też to dotyczy, może już kilka razy zastanawiałaś się, co tak naprawdę powoduje opłakany stan twoich paznokci. Pomyśl... Czy to nie Twoja wina? Jak właściwie traktujesz swoje paznokcie i jak o nie dbasz? I czy nie niszczysz ich niepotrzebnie tymi częstymi złymi nawykami? Przedstawiamy największych wrogów Twoich paznokci.
Bardzo krótkie, czasem zakrwawione paznokcie o szorstkiej i nierównej powierzchni. Sprawcą jest onychofagia, czyli obgryzanie paznokci. Zwykle uważa się to za zły nawyk z dzieciństwa, ale w rzeczywistości znaczna liczba dorosłych również obgryza paznokcie. Prowadzi ich do tego nadmierny stres lub strach, zmartwienie o ważną rzecz i inne stresujące sytuacje. Obgryzione paznokcie wyglądają okropnie, dzięki brudowi i bakteriom, które osadzają się na paznokciach, jest też to dość niehigieniczne.
Jak pozbyć się tego złego nawyku? Cały czas noś pomalowane paznokcie. Lakiery zwykle nie smakują zbyt dobrze, stanowią wizualną barierę między zębami a krawędzią paznokcia, którą ludzie lubią gryźć. W przypadku profesjonalnego manicure również na pewno pożałujesz zainwestowanych w niego pieniędzy. I na koniec: postaraj się zmniejszyć stres, który tak często powoduje obgryzanie paznokci.
Gdy tylko lakier zacznie się łuszczyć z pomalowanych paznokci, od razu zabierasz się do pracy i stopniowo odklejasz lakier, który do tej pory dobrze trzymał się na paznokciu. Uważaj na to. Dzięki tej nieostrożnej czynności możesz uszkodzić górną warstwę łożyska paznokcia, a tym samym osłabić cały paznokieć.
Jak tylko lakier zacznie się łuszczyć, weź zmywacz do paznokci i dokładnie usuń cały lakier. Aby zapobiec przedwczesnemu łuszczeniu się lakieru, nie zapomnij o nałożeniu tzw. topu na każdy kolorowy lakier.
Skórki dookoła paznokci najchętniej żyłyby swoim własnym życiem, na nieszczęście my z jakiegoś nieznanego powodu to życie jej uprzykrzamy i robimy jej z niego piekło. Bez względu na to, czy skórki obgryzamy, zdrapujemy, czy odrywamy, wynikiem są rany, krew, zadrapania, wysuszona skóra i potencjalne ryzyko infekcji.
W celu bezproblemowego pozbycia się skórek wybierz specjalny kosmetyk do usuwania do skórek, który dostępny jest również pod angielską nazwą cuticle remover. Usuwa on tylko martwą część i nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia łożyska paznokcia.
Manicure żelowy wygląda pięknie, ponadto utrzymuje się bardzo długo i to prawdopodobnie główne powody jego światowej popularności. Ale wielokrotne manicure żelowe mogą również osłabiać, odwadniać lub strzępić paznokcie. Oprócz niekorzystnego działania lampy UV, na Twoje paznokcie wpływa również silny zmywacz acetonowy, w którym muszą być one długo moczone podczas usuwania lakieru żelowego. Mniej wprawne ręce mogą również uszkodzić paznokcie metalowymi pilnikami używanymi do śćierania żelu.
Jak uniknąć uzależnienia od żelu? Jeśli musisz zawsze malować paznokcie, naprzemiennie stosuj manicure żelowy z delikatniejszymi, tradycyjnymi lakierami do paznokci. Przed każdym manicure nie zapomnij o odżywieniu paznokci i otaczającej skórki specjalnym olejkiem lub kremem.
Podobnie jak w poprzednim punkcie, długo pomalowane paznokcie wymagają dużej ilości zmywacza do paznokci, aby usunąć lakier. Po usunięciu lakieru możesz zauważyć małe białe plamki, które sygnalizują odwodnienie. Do ponownego przemalowania lakieru, który mamy już długo kuszą nas głównie paznokcie u stóp, które często zaniedbujemy.
Ale nawet te paznokcie zasługują na to, aby usunąć lakier, gdy tylko zacznie się łuszczyć. Podobnie jak te na Twoich rękach. Trzymaj mały zmywacz zawsze w kieszonce w torebce i natychmiast naprawiaj tego typu problemy.
Być może słyszałeś, że paznokcie są barometrem zdrowia. Im lepsza Twoja dieta, tym piękniejsze będą nie tylko Twoje paznokcie, ale także Twoja skóra i włosy. Nie daj się skusić dużej ilości smażonych i tłustych potraw, ogranicz spożycie kawy i alkoholu.
Skoncentruj się bardziej na produktach bogatych w witaminy, błonnik, wapń i magnez. Pij też dużo wody. Przeczytaj, co jeść na piękne włosy, bo to samo dotyczy paznokci. A kiedy pracujesz nad dostosowaniem diety, dodaj do paznokci witaminy z zewnątrz, np. odżywczym olejkiem do paznokci.
Nie tylko otwieracz, powszechnie używamy naszych paznokci jako różnych narzędzi. Otwieramy ciasno przylegające nakrętki butelek plastikowych, poluzowujemy breloczki, odklejamy etykiety... pewnie nie zdziwi Cię, jeśli napiszemy, że bardzo cierpią na tym Twoje paznokcie.
Co z tym? Spróbuj użyć narzędzi przeznaczonych do otwierania lub cięcia zamiast paznokci
Częsty kontakt ze środkami myjącymi prowadzi również do łamania, rozdwajania i ogólnego osłabienia paznokci. Płyny do mycia naczyń i spraye czyszczące to jedna wielka katastrofa dla skóry rąk i paznokci. Mogą również zagrozić Twojemu super manicure, na który poświęciłeś dużo czasu lub pieniędzy.
Zaopatrz się w stylowe gumowe rękawiczki i załóż je za każdym razem, gdy masz zamiar podnieść szmatkę i środek czyszczący.
Czy wiesz, że dłonie starzeją się szybciej niż inne części ciała? Pracują dla nas najwięcej, najwięcej je pokazujemy, najczęściej są narażone na zewnętrzne szkodliwe wpływy. Jak na przykład promienie słoneczne. Mimo to najbardziej je zaniedbujemy i rzadko stosujemy krem do rąk z czynnikiem ochronnym. Jednocześnie promieniowanie UV powoduje przedwczesne powstawanie zmarszczek, plam pigmentacyjnych i szybkie starzenie się skóry. I paznokcie też na tym cierpią.
Spraw sobie dobrej jakości krem do rąk z faktorem SPF i wcieraj go w skórę i paznokcie kilka razy dziennie. Będą wyglądać świetnie.
Co nigdy nie jest seksowne? Suche ręce z popękaną skórą. Tu nie pomoże nawet najdroższy manicure. Ładnie pomalowane paznokcie najlepiej prezentują się na skórze, która jest zdrowa, elastyczna i nawilżona.
Dlatego noś krem do rąk przy sobie gdziekolwiek jesteś. Zwykle nie są one drogie i często mają małe opakowania które idealnie nadają się do torebki. Prosty krok może zdziałać cuda dla skóry dłoni.
Encyklopedia piękna > Makijaż i kosmetyki do makijażu