Czego oczekujesz od lakieru do paznokci? Że będzie długo trzymał się paznokcia. Że nie będą miały na niego wpływu normalne czynności, że będzie do pewnego stopnia elastyczny, że nie pęknie przedwcześnie ani nie będzie się łuszczył. Wytrzymałość, elastyczność i maksymalna odporność. Trochę dużo oczekiwań w stosunku do tego kolorowegu płynu w małej butelce. Chyba więc nikogo nie zdziwi, że w składzie lakieru znajdziemy dość skomplikowany koktajl składników chemicznych. Przyjrzyjmy się im.
Podstawowy lakier bezbarwny można zasadniczo wykonać z nitrocelulozy rozpuszczonej w octanie butylu lub octanie etylu. Gdy rozpuszczalnik octanowy odparowuje po nałożeniu na paznokieć, nitroceluloza tworzy na powierzchni lśniącą warstwę. Jednak większość lakierów do paznokci zawiera znacznie obszerniejszą listę składników.
Dzięki rozpuszczalnikom takim jak octan etylu, octan butylu czy alkohol, poszczególne składniki można mieszać tak, aby tekstura lakieru była spójna. Dawniej powszechnie stosowane substancje toksyczne, takie jak toluen, ksylen i formaldehyd, praktycznie zniknęły z lakierów do paznokci, a większość z tych potencjalnie szkodliwych składników została już ograniczona w przemyśle kosmetycznym przez prawodawstwo europejskie.
Substancje filmotwórcze zapewniają gładką błyszczącą powłokę na powierzchni paznokcia. Najczęściej tę rolę w lakierach pełni nitroceluloza. (Tak, dokładnie ten składnik znajdziesz w prochu strzelniczym.) Kiedy nakładasz lakier do paznokci, rozpuszczalniki odparowują, a nitroceluloza wysycha do postaci stałej. Dzięki niej lakier do paznokci zyskuje siłę i trwałość, a także ładnie przylega do powierzchni paznokcia. Właściwie prawie do każdej powierzchni. Dlatego usuwanie lakieru z czegokolwiek to koszmar.
Wytrzymałość to jedno, ale potrzebujemy również, aby lakier do paznokci był elastyczny. Do tego służą plastyfikatory. Dlatego często w lakierach do paznokci znajdziesz kamforę lub niektóre ftalany, które zapobiegają przedwczesnemu pękaniu i łuszczeniu się lakieru.
Do bogatej palety odcieni lakieru można użyć różnych pigmentów. Najczęściej stosowane są związki chromu, żelaza, tytanu i manganu, ultramaryna występuje w lakierach niebieskich, a karmin w czerwonych. Rezultatem jest niesamowita gama kolorów, które można wykorzystać na każdą okazję.
Co daje efekt końcowy w lakierach? Aby lakier błyszczał lub perłował, producenci dodają np. pokruszone perły, mikę, a niektóre nawet rybie łuski.
Ze względu na ilość substancji toksycznych, które były wcześniej stosowane w lakierach, a nawet nadal są, producenci znajdują się pod stałą presją. Jednak starania o ich ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie stopniowo przynoszą efekty, a od przełomu tysiącleci duże firmy kosmetyczne szukają sposobu na ograniczenie szkodliwych składników.
Unia Europejska już ściśle kontroluje skład produktów kosmetycznych i ograniczyła lub całkowicie zabroniła stosowania wielu potencjalnie niebezpiecznych składników.
Dzisiejsze lakiery do paznokci podlegają wielu przepisom i nie ma ryzyka związanego z ich używaniem. Również w naszym sklepie internetowym znajdziesz tylko sprawdzone i niezawodne marki. Do najpopularniejszych należą Gabriella Salvete, Sally Hansen, Rimmel London, Bourjois Paris i Essie. Należy zwrócić uważać kupując tanie lakiery w azjatyckich sklepach internetowych, które nie podlegają przepisom europejskim.
Encyklopedia piękna > Makijaż i kosmetyki do makijażu