Również Ci się wydaje, że napis „naturalny” pojawia się ostatnio na prawie każdym szamponie, kremie do twarzy lub kosmetykach do makijażu? Na opakowaniach kosmetyków wyrosły rozmaite rośliny, buteleczki lśnią kwiatami wszystkich kolorów. Nie może też oczywiście zabraknąć wszechobecnych zielonych liści o różnych kształtach. Jednak co to właściwie oznacza, kiedy mówisz o kosmetykach naturalnych? Czy naprawdę są one lepsze niż inne produkty, które nie wydają się tak naturalne? A co oznaczają inne oznaczenia, takie jak kosmetyki BIO, organiczne czy certyfikowane? Mamy dla Ciebie odpowiedzi na wszystkie te pytania!
Niezależnie od tego, czy jest to popularny trend, naturalna ewolucja, czy zwykła poza, ludzie coraz częściej zaczynają zwracać uwagę na to, co jedzą, w co się ubierają i jakie materiały ich otaczają. Sztuczne tkaniny wydają się schodzić na dalszy plan. Wolę kupować warzywa BIO, na które nie działają chemiczne opryski. Śpię lepiej w pościeli ze 100% bawełny niż w poliestrze. O wiele więcej czasu poświęcam też sprawdzaniu, co codziennie nakładam na włosy i skórę. W końcu skóra jest naszym największym organem, więc zasługuje na to, co najlepsze.
Codziennie używamy bardzo dużej ilości kosmetyków. No dobrze, niektórzy trochę więcej, inni trochę mniej. Kremy, płyny do demakijażu, serum, podkład, szampony, odżywki, żele pod prysznic, balsamy do ciała, mydła, kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym… To naturalne, że stopniowo coraz bardziej interesuje nas ich skład. Dwa razy częściej więc badamy składniki kosmetyków dla dzieci, bo nie chcemy narażać naszych dzieci na niebezpieczeństwo.
W centrum uwagi znajduje się również wpływ przemysłu kosmetycznego na środowisko. Producenci zaczynają wykorzystywać opakowania nadające się do recyklingu, kupując surowce pochodzące ze sprawiedliwego handlu, wspierając lokalne rolnictwo i starając się maksymalnie zminimalizować swój wpływ na środowisko. I to są wszystkie powody, dla których kosmetyki naturalne zyskały na popularności w ostatnich latach.
Co jest w tym najlepsze? Wszystkie te oleje kokosowe, ekstrakty z aloesu, masło shea czy mleczko pszczele naprawdę działają. Nawilżają i odżywiają skórę i włosy, regenerują, inne naturalne składniki pięknie matują skórę, inne mogą spowolnić proces starzenia się skóry. Natura ma to bardzo dobrze przemyślane. A naukowcy powoli, ale pewnie godzą się z tym.
Jak dokonać odpowiedniego wyboru wśród tysięcy produktów, które rzekomo mają boskie właściwości naturalnych kosmetyków? Kto może zagwarantować, że naturalny szampon na półce pod prysznicem naprawdę zawiera tylko naturalne substancje? Mam również w swoim arsenale kosmetycznym krem do skóry inspirowany naturą, maskę do włosów z naturalnymi ekstraktami, odżywkę bez parabenów oraz organiczny podkład. Na co dzień stosuję balsam do ciała BIO, wegański żel pod prysznic oraz serum odmładzające z organicznymi ekstraktami. Kupiłam je w dobrej wierze, aby uniknąć wszelkich chemicznych dodatków, ale czy wszystkie są naprawdę „czyste”? To zdradzi Wam lista użytych składników, a jeszcze lepiej zasugeruje certyfikacja kosmetyków BIO.
Kosmetyki naturalne. Na pierwszy rzut oka wygląda kusząco. Ale niestety nie oznacza to, że skład produktu jest w 100% naturalny. Pojęcie kosmetyków naturalnych samo w sobie nie podlega żadnym regulacjom i dlatego tylko od producenta kosmetyków, a tym samym od jego działu marketingu zależy, czy umieści taką etykietę na swoim produkcie. Czasami to naprawdę oznacza, że używał tylko naturalnych składników, ale tak samo w preparacie może znajdować się tylko połowa naturalnych składników, w skrajnym przypadku być może produkt zawiera pojedynczy ekstrakt roślinny w towarzystwie chemicznych dodatków. Podobnie są kosmetyki z naturalnymi ekstraktami i produkty inspirowane naturą. Przeczytaj skład i w razie wątpliwości spróbuj trochę wygooglować.
Kosmetyki BIO, certyfikowane i ekologiczne. Tutaj to zupełnie inny przypadek. Jeśli producent chce użyć jednej z tych etykiet, musi być przygotowany na udowodnienie tego faktu. Kosmetyki BIO, kosmetyki certyfikowane i kosmetyki organiczne to właściwie synonimy. Z reguły muszą przestrzegać ścisłych kryteriów uzyskania wybranego certyfikatu kosmetyków BIO, które kontrolują zarówno skład produktu, jak i proces jego wytwarzania. Surowce najczęściej pochodzą z kontrolowanego rolnictwa, przy ich uprawie nie można stosować chemii, produkty nie zawierają żadnych kontrowersyjnych składników, testy na zwierzętach to absolutne tabu. Kosmetyki BIO szerzej omawiamy w osobnym artykule.
Kosmetyki z BIO lub organicznymi ekstraktami. Tak, te ekstrakty również muszą być zgodne z zasadami uprawy surowców BIO. Z drugiej strony ta etykieta nie mówi nam nic o innych składnikach, które pojawiają się w produkcie obok tych ekstraktów BIO.
Vegan. Kosmetyki wegańskie gwarantują, że produkty nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Żadnego mleka koziego w kremie do twarzy, włosia zwierzęcego w pędzelkach kosmetycznych, a nawet miodu i mleczka pszczelego. Testowanie na zwierzętach jest również zabronione.
Bez parabenów. Nie zawiera siarczanów. Nie zawiera silikonu. Ta informacja powie Ci, że nie znajdziesz tych składników w wybranym produkcie, ale nie mówi już nic o innych składnikach. Ponownie przeczytaj uważnie listę składników. Jeśli interesują Cię te substancje, przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł o parabenach, siarczanach i innych kontrowersyjnych składnikach kosmetyków do włosów.
Kosmetyki naturalne Weleda posiadają najsurowsze certyfikaty jakości BIO. Niemiecka marka ze stuletnią tradycją honoruje równowagę ciała, duszy i umysłu. Wierzy, że to właśnie ta wewnętrzna harmonia prowadzi do doskonałego piękna i wyjątkowej witalności. Kosmetyki do ciała i skóry firmy Weleda stymulują skórę do jej własnych zdolności regeneracyjnych. Dużą popularnością cieszy się również linia dziecięca Weleda.
Poznaj francuską rodzinę Courtin-Clarins, którą łączy pasja do piękna i szacunek do natury. Kosmetyki Clarins są stabilne na rynku od prawie 70 lat i nadal są zarządzane przez potomków założyciela marki. Naturalne olejki, ekstrakty roślinne i wyjątkowa metoda aplikacji dają naturalne kosmetyki, których działanie na pewno Cię zachwyci.
Włoska marka Frais Monde czerpie inspirację ze świata śródziemnomorskiej flory. Zanurz się w lokalnych zapachach i rozpieszczaj kosmetykami z dobroczynną wodą termalną. Oprócz naturalnych kosmetyków do pielęgnacji skóry, ciała i włosów w menu Frais Monde znajdują się również popularne olejki perfumowane o cudownych zapachach. Te naturalne perfumy nie zawierają alkoholu i dlatego są również idealne dla wrażliwej skóry.
Tradycja kosmetyków naturalnych od wielu lat rozwija się również w Niemczech, a marka Kneipp jest jednym z jej elementów. Skuteczne preparaty na bazie esencji roślinnych od razu urzekają swoim pięknym zapachem i pozwolą urządzić prywatne wellness bezpośrednio w łazience. Po wypróbowaniu soli do kąpieli, pianek i olejków do kąpieli Kneippa nie będziesz chciała innych.
Przenieś się w urokliwe rejony francuskiej Prowansji. Pola lawendy, pola irysów i rabaty rozmarynu kryją w sobie niesamowitą naturalną siłę o działaniu odżywczym, nawilżającym i odmładzającym. Od początku istnienia marka L'Occitane kieruje się umiłowaniem (nie tylko) francuskiej natury i doskonałą znajomością roślin.
Inna francuska marka, NUXE, celebruje magiczną moc natury. Połączenie słów natura i luksus sugeruje, że są to luksusowe kosmetyki naturalne z najlepszymi ekstraktami roślinnymi. Szczególnie polecamy absolutnie bestseller Huile Prodigieuse, wielofunkcyjny suchy olejek o cudownym zapachu do natychmiastowego upiększenia skóry i włosów.