Być jak najpiękniejszą i osiągnąć upragniony wygląd… to marzenie towarzyszy ludzkości od tysięcy lat. Od niepamiętnych czasów ludzie próbowali zmienić naturalny kolor swoich włosów. Początkowo używali organicznych składników, a dopiero znacznie później światło dzienne ujrzały pierwsze chemiczne farby do włosów. Jaka jest historia farbowania włosów i jakie masz dziś możliwości, jeśli chcesz pofarbować włosy na pożądany odcień?
Możesz farbować włosy trwałymi farbami, które posiadają 100% efekt krycia. Rezultaty są długotrwałe, a oferowana liczba odcieni jest niewyczerpana. Zmywalne farby w postaci szamponów koloryzujących, pianek, sprayów, czy kredy docenisz, zwłaszcza jeśli nie jesteś pewna, jaki odcień będzie do Ciebie pasował, lub chcesz częściej zmieniać kolory. Przeczytaj więcej o farbach do włosów.
Pierwsze ślady farbowania włosów mają ponad 5000 lat i pochodzą ze starożytnego Egiptu. Jednak w starożytnym Rzymie i Grecji kobiety i często mężczyźni również farbowali włosy. Tutaj starano się osiągnąć jasny kolor włosów, które z dumą nosiły ich służące z ziem germańskich. Najczęściej używano henny do farbowania włosów, która zresztą do dziś cieszy się dużą popularnością. W Europie kobiety farbowały włosy głównie łupinami orzecha włoskiego lub skórkami cebuli. Rewolucja w koloryzacji nastąpiła na początku XX wieku, kiedy Eugene Paul Louis Schueller wprowadził pierwszą farbę do włosów wykonaną z nieszkodliwych składników chemicznych. Obecnie istnieje niewyczerpana liczba farb, które są bardzo delikatne dla włosów. Interesuje Cię historia koloryzacji włosów?
Miliony kobiet marzy o jaśniejszych włosach. Uzyskać je mogą na kilka różnych sposobów. Najczęściej odcienie blondu uzyskuje się poprzez rozjaśnianie. Jeśli jednak nie masz z tym doświadczenia, włosy zawsze powinna rozjaśnić fryzjerka, która używa delikatnych produktów, a także doradzi, który odcień będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Możesz także wypróbować jedną z nowoczesnych metod koloryzacji włosów, które są popularne wśród światowej sławy celebrytów. Obecnie dużą popularnością cieszą się np. metody balayage, balayazh, ombre, sombre, babylights, bronde czy sunkissed. Dowiedz się więcej o rozjaśnianiu włosów.
Chociaż istnieje obecnie ogromna liczba chemicznych farb do włosów, wiele kobiet nadal preferuje naturalne barwniki. Jeśli chodzi o naturalne kolory, henna lub indygo są chyba najbardziej popularne na całym świecie. Są to proszki roślinne, które miesza się z wodą, a następnie nakłada na włosy. Jeśli chcesz rozjaśnić lub przyciemnić włosy tylko o kilka odcieni, lub chcesz podkreślić swój naturalny odcień, możesz skorzystać z porad naszych babć. Na przykład cynamon, miód, cytryna, rumianek, sól, soda oczyszczona lub jogurt rozjaśniają włosy. Z drugiej strony można je przyciemnić wywarem z pokrzywy, łupin orzecha włoskiego, kawy, herbaty, kakao, szałwii czy czarnego bzu. Dowiedz się, jak naturalnie farbować włosy.
Nie podoba Ci się efekt ostatniej koloryzacji Twoich włosów? Każdy może źle trafić z wyborem odcienia. Na szczęście istnieją metody na usuwanie koloru, najczęściej poprzez tzw. ściąganie koloru. Czy poradzisz sobie w takich sytuacjach bez wizyty u fryzjera i czy możesz samodzielnie usunąć kolor w domu w łazience? Możesz dowiedzieć się w artykule na temat ściągania koloru.
Zastanawiasz się, jak najlepiej zamaskować odrosty bez konieczności farbowania całych włosów? Odrost można z łatwością pokryć specjalnym tuszem lub sprayem, których użycie jest szybkie, łatwe i skuteczne. Poradzisz sobie również z odrostami dzięki modnym fryzurom. Na przykład stwórz ulubiony kok, a nikt nie będzie wiedział, że masz odrosty. Możesz również zacząć nosić opaski na głowę, które zarówno zakrywają odrosty, jak i są obecnie popularnym dodatkiem w świecie mody. Zostań mistrzynią w ukrywaniu odrostów!
Jak najlepiej zadbać o farbowane włosy, aby kolor jak najdłużej pozostał mocny i promienny? Zdradzimy Ci profesjonalne triki na pielęgnację włosów farbowanych.
Co wpływa na kolor Twoich włosów i jakie barwy są występują najczęściej? Zanurz się w świecie różnych odcieni włosów i przekonaj się, który z nich najbardziej Ci odpowiada. Dowiedz się więcej w artykule o kolorach włosów.
Encyklopedia piękna: Pielęgnacja włosów