Kiedyś siwe włosy były skrzetnie ukrywane i farbowane, dziś z dumą nosimy siwe włosy. Popularne stają się zabiegi mające na celu odbarwić włosy aby właśnie uzyskać srebrny kolor. Jak dbać o siwe i białe włosy aby były zdrowe, wyglądały pięknie i dodawały wam uroku?
Powodem siwienia włosów jest utrata pigmentu (dokładnie melaniny), który znajduje się w naszej skórze. Wraz z wiekiem ilość melaniny wytwarzanej przez organizm maleje, przez to na całej długości włosa barwnika zaczyna brakować i zamiast koloru mamy włosy siwe bądź białe. To jak szybko spada poziom produkcji melaniny w organiźmie zależy od kilku czynników i nie są to jedynie czynniki genetyczne. Duży wpływ będzie miało także palenie papierosów, przebyte choroby czy stres. Badania prowadzone nad różnicami w siwieniu kobiet i mężczyzn, prowadzone na osobach w tym samym wieku, wskazały, że mężczyźni mają więcej siwych włosów niż kobiety
Szarości zawsze były postrzegane jako symbol mądrości i przezorności. Kobiety zgadzają się nawet, że mężczyźni z siwymi włosami robią na nich inteligentne i charyzmatyczne wrażenie.
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób udaje się do fryzjerów z chęcią uzyskania jednego z odcieni siwych włosów. Więc jeśli masz naturalnie siwe włosy, zmień je według swoich preferencji w swoją zaletę. Z pewnością ucieszy Cię fakt, że białe włosy mają wiele porów na powierzchni i są zasadniczo puste, dzięki czemu bardzo dobrze utrzymują pożądany kształt. W dotyku siwe włosy mają też bardziej jędrną strukturę niż włosy z pigmentem.
Chociaż siwe włosy działają wyjątkowo na zmysł wzroku i dotyku, są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i dlatego wymagają szczególnej pielęgnacji. Podczas mycia należy więc przynajmniej raz w tygodniu nakładać na włosy odżywczą maskę i rozpieszczać ją olejkami do włosów.
Zdarza się, że siwe włosy często żółkną, niezależnie od tego, czy jest to naturalny siwy odcień, czy uzyskany poprzez farbowanie. W takim przypadku przyda się fioletowy szampon, który zneutralizuje żółty kolor i nada włosom piękny srebrny akcent.
Masz ciemne włosy, ale pragniesz modnych odcieni szarości? Weź pod uwagę, że usunięcie pigmentu wymaga nie jednej, a kilku wizyt u fryzjera. Rozjaśnianie i późniejsze farbowanie włosów wymaga naprawdę sporo pracy, dlatego po rozjaśnianiu trzeba skupić się na ich regeneracji. Fryzjerzy zalecają stosowanie maski regenerującej po każdym myciu i nakładanie na włosy olejków. Warto też wiedzieć, że szary pigment nie trzyma się zbyt dobrze na rozjaśnionych włosach, dlatego nie należy myć i moczyć włosów przez co najmniej 48 godzin po farbowaniu, pigment powinien jak najdłużej wchłaniać się we włosy.
Oczywiście, jeśli nie lubisz swojej siwizny, możesz ją ukryć. Na rynku dostępne są na przykład spraye do zakrywania siwych włosów, płukanki, a także trwałe farby do włosów, które obiecują długotrwały efekt.
Encyklopedia piękna: Pielęgnacja włosów