Najpierw trochę niezbędnej teorii. Do czego służą włosy? Dawniej były potrzebne przede wszystkim jako izolacja przed ciepłem lub zimnem – aby zapobiec przegrzaniu lub odwrotnie, zamarznięciu głowy i mózgu. Równie ważna jest ochrona przed promieniowaniem UV, jaką mogą zapewnić nam włosy. Błyszczące, witalne włosy są postrzegane przez społeczeństwo jako dowód zdrowia, urody i osobistego uroku.
Oczywiście najwięcej uwagi przyciągają włosy na głowie (średnio 100 tys.), ale porost włosów ludzkich obejmuje również brodę, rzęsy, brwi i owłosienie całego ciała, w tym te najdelikatniejsze, prawie niewidoczne (w sumie jest ich około 5 mln).
Na pojedyńczy włos składa się korzeń ukryty w skórze i łodygę nad powierzchnią skóry. Podstawowe informację związane z budową struktury włosa pozwolą Ci to szybko zrozumieć:
Mieszek – pęcherzyk trzymający cebulkę, z której wyrasta włos. Ukryty jest 4 milimetry pod skórą, obejmuje gruczoły łojowe i potowe oraz ukrwienie. Każdy włos ma mały mięsień, który prostuje go i wypycha sebum, a mieszki włosowe tworzą się już w 5 miesiącu ciąży.
Keratyna – solidne białko budulcowe, które stanowi około 80% struktury włosa. Decyduje o sile, ciągliwości i elastyczności włosów. Gładkie włosy zawierają więcej keratyny. Włosy kręcone, niesforne lub farbowane można wygładzić i zregenerować kosmetykami do włosów z keratyną.
Melanina – pigment, który nadaje kolor włosom. Jeśli przestanie być produkowany, Twoje włosy staną się siwe.
Powłoczka - zewnętrzna, bardzo mocna, ochronna warstwa włosa. Jest odporna na działanie czynników mechanicznych i światła słonecznego oraz nadaje włosom witalny wygląd.
Warstwa korowa – główna część włosa, tuż pod powłoczka, zbudowana z włókien keratynowych i ziaren pigmentu.
Rdzeń – centralna, odżywcza część włosa, utworzona przez keratynę o wysokiej zawartości tłuszczu.
Anagen - pierwsza faza; aktywny wzrost. Utrzymuje się średnio 3 lata i zwykle dotyczy do 90% włosów.
Katagen – druga faza; zatrzymanie wzrostu. Włosy odpoczywają przez około 3 tygodnie.
Telogen – trzecia faza; naturalne wypadanie. Trwa od 2 do 4 miesięcy i zwykle dotyczy 10% włosów, które stopniowo są zastępowane nowymi, ponownie wchodzące w anagen.
Należy zdać sobie sprawę, że ilość, kolor, siła i kształt włosów należą do wrodzonych uwarunkowań. Najszybszy wzrost włosów można zaobserwować między 16 a 24 rokiem życia, a czasami rozdwojone końcówki trzeba po prostu odciąć. Ponadto ilość mieszków włosowych nie powiększa się w ciągu życia, a raczej zmniejsza się ich ilość. Każda osoba traci średnio od 50 do 100 włosów dziennie (z rozpoznaniem łysienia androgenowego do 200).
Kondycję włosów wzmocnisz w szczególności dzięki zbilansowanej diecie opartej na białku, zdrowych tłuszczach, owocach i warzywach. Skup się również na ćwiczeniach, dobrym poziomie nawodnienia, odpowiednim śnie i łagodzeniem stresu. Spośród witamin najważniejsze to A, D, H, C, E, B12; z minerałów cynk i żelazo.
Niezbędnym elementem kompleksowej pielęgnacji włosów są nowoczesne kosmetyki wzmacniające. Spróbuj na przykład:
Przy włączaniu do codziennej pielęgnacji intenywnych ser i kuracji musisz być cierpliwa. Ze względu na etapy wzrostu włosów (patrz wyżej) efekty można ocenić po około 3 miesiącach. Włosy skorzystają również z domowych okładów olejowych, maseczek do włosów lub płukania octem jabłkowym, który dostarcza energię bezpośrednio do mieszków włosowych. I na koniec pikantna ciekawostka: porost włosów wzmacnia również przyjemność z gier erotycznych!
Encyklopedia piękna: Pielęgnacja włosów