Czy też masz problem i nie wiesz, jak odczytywać różne skróty zapachów? Może masz w domu butelki z tajemniczymi symbolami EdP, EdT, EdC lub P i zastanawiasz się, co przez to producent chciał Ci powiedzieć. A może wybierasz nowy zapach i nie wiesz, czy sięgnąć po wodę perfumowaną, wodę toaletową, wodę kolońską czy tradycyjne perfumy. Bez strachu! Przeprowadzimy Cię przez wszystkie zakamarki nomenklatury perfum, a po przeczytaniu teorii będziesz ekspertem w zakresie różnych rodzajów zapachów.
Zauważyliście, że różne zapachy możecie wyczuć na skórze przez różny czas? Czasem wystarczy kilka kropel a przyjemny zapach będzie towarzyszyć nam aż do wieczora, innym razem perfumujesz sie od stóp do głów a za dwie godziny nie czujesz nic. Może już przeczuwacie, że wszystko zależy od wspomnianych już oznaczeń perfum.
Zatrzymajmy się na chwilę na samej produkcji perfum, wody perfumowanej, wody toaletowej i wody kolońskiej. Zwykle jest to mieszanka różnych naturalnych lub syntetycznych olejków i alkoholu. Alkohol jest integralną częścią zapachów. Nadaje im bardziej płynną konsystencję, dzięki czemu można je łatwiej rozpylać, utrwala on kompozycję zapachową, a także pomaga rozróżnić poszczególne składniki zapachu. Im wyższy udział olejków eterycznych w alkoholu, tym mocniejszy aromat i tym będzie on trwalszy. Najbardziej skoncentrowaną formą są perfumy z 15 - 40%, kolejne są wody perfumowane z 8 - 15%, woda toaletowa zawiera 4 - 8% olejków zapachowych, a woda kolońska zawiera zwykle do 3 do 5%. I dlatego same perfumy bardzo długo utrzymują się na Twojej skórze, a całkowicie odwrotnie, lżejsze wody kolońskie szybko wyparują. W rezultacie długotrwałe perfumy są zwykle droższe niż mniej skoncentrowana woda perfumowana, wody toaletowe i wody kolońskie. Co gorsza, nie ma precyzyjnych zasad ani przepisów, których producenci musieliby ściśle przestrzegać. Stężenie zapachów może się wtedy nieznacznie różnić w różnych perfumeriach.
Termin perfumy był używany w języku polskim jako synonim zapachów i wszelkiego rodzaju zapachów, ale w rzeczywistości jest to zapach z najwyższą zawartością olejków zapachowych. Różne źródła podają ich stężenie od 15 do 40 procent, ale w większości perfum znajduje się ok. 20-30 procent kompozycji zapachowej. Perfumy mają gęstszą konsystencję w porównaniu z innymi zapachami i dlatego są zwykle dostępne bez atomizera. Sprzedawane są w mniejszych opakowaniach, ponieważ używa się ich w mniejszych ilościach. A to wystarczy, aby zapach perfum utrzymywał się przez długie godziny. Możesz również znaleźć oznaczenia: P, Perfume, Extract i Extrait de Parfum.
Perfumy reprezentują najbardziej intensywny zapach i najdłuższą trwałość. Ze względu na większy udział olejków eterycznych są też najdroższe, jednak biorąc pod uwagę ich trwałość i ilość wystarczającą do normalnego stosowania, jest to najlepsza inwestycja. Utrzymuje się na skórze przez długi czas, zwykle 6-8 godzin, ale często o wiele dłużej. Perfumy można czuć nawet przez kilka dni. Podczas aplikowania kieruj się zasadą, że mniej znaczy więcej. W pulsujących miejscach zapach będzie się utrzymywał przez cały dzień.
Jeśli spodobał Ci się już zapach wody toaletowej lub wody perfumowanej, możesz bez obaw sięgnąć po perfumy. Wprowadzi Cię one w ukryte dotąd niuanse i bardziej złożoną formę zapachu, w której zakochasz się jeszcze bardziej. Na rynku jest wiele perfum dla mężczyzn i kobiet, a każdy z Was może wybierać spośród wielu swoich ulubionych zapachów. Perfumy mogą być również bardziej odpowiednie dla osób o wrażliwej skórze, ponieważ zawierają one najmniej alkoholu w porównaniu z innymi stężeniami i nie wysuszają mocno skóry. Osobnym rozdziałem są tutaj także perfumy niszowe, które odzwierciedlają tradycyjny kunszt perfumeryjny, najwyższą jakość składników oraz chęć wyróżnienia się z tłumu.
Woda perfumowana jest prawdopodobnie najpopularniejszą formą zapachu. Większość zapachów w Twojej ulubionej perfumerii ma prawdopodobnie postać właśnie wody perfumowanej i jest to również najpopularniejszy sposób na wprowadzenie nowego zapachu. Cena jest znacznie niższa niż w przypadku perfum, lecz intensywność i trwałość nadal utrzymują się na wysokim poziomie. Chociaż niektóre źródła podają, że zawartość olejków zapachowych wynosi od 15 do 20 procent, to najczęściej w wodzie perfumowanej znajduje się około od 8 do 15 procent kompozycji zapachowej. Zapach jest zwykle dostarczany w butelce z rozpylaczem i zazwyczaj utrzymuje się na skórze przez około 4-5 godzin. Jednak niektóre perfumowane wody mogą wytrzymywać znacznie dłużej, a na ich wytrzymałość często wpływa to, kto je nosi na sobie oraz to, jaka jest jego skóra. W wodzie perfumowanej dominuje głównie serce, którego aromatyczne składniki zwykle wskazują na charakter całego zapachu. Możesz również spotkać się z oznaczeniami EdP, Eau de Parfum, Parfum de Toilette i PdT.
Największa różnica tkwi oczywiście w stężeniu składników zapachowych, wody perfumowane mają skład w granicach 8 - 15% kompozycji zapachowej, a zatem pachną mocniej i zdecydowanie dłużej niż wody toaletowe, które mają tylko 4 - 8%. Niektórzy widzą zasadniczą różnicę między wodą perfumowaną a wodą toaletową podczas stosowania. Mówi się, że wieczorem bardziej nadaje się woda perfumowana, a do codziennego noszenia woda toaletowa. Sięgnij więc po wodę perfumowaną na wieczorne imprezy i bardziej uroczyste okazje, a także w chłodniejsze dni. Ale to nie jest nakaz, niektóre wody perfumowane są idealne na dzień, czy popołudniowe spotkania lub nawet na randkę. Zastanów się z wyprzedzeniem, czego używasz, np. gdy będziesz pracować cały dzień w biurze lub gdy prognoza pogody ostrzega przed wysokimi temperaturami. Bardziej intensywny zapach EdP może być nieprzyjemny dla twojego otoczenia.
Udział kompozycji zapachowej w wodzie toaletowej wynosi zazwyczaj od 4 do 8 procent. Znowu jednak istnieją różnice i czasami podaje się przedział między 5 a 15 procentami. Jednak olejki perfumowane w wodach toaletowych rzadko przekraczają 10 procent. EdT lub Eau de Toilette zwykle utrzymują się na skórze przez około 2-3 godziny i wymagają wielokrotnego nakładania w ciągu dnia. Cena jest niższa niż w przypadku wód perfumowanych.
Dość powszechną praktyką na samym początku jest wprowadzanie zapachu jako wody perfumowanej, a jeśli odniesie sukces, to po pewnym czasie, powstaje jego wersja w postaci wody toaletowej. Kompozycja może być nieco inna, cięższe odcienie, takie jak drewno i paczula, są często zastępowane lżejszymi i świeższymi nutami, jak kwiaty lub cytrusy. Te wersje zapachów są zwykle zdominowane przez głowę. Podsumowując, EdT jest jednym z najpopularniejszych rodzajów zapachów, obok wód perfumowanych
Woda toaletowa jest idealna do codziennego noszenia w pracy lub szkole. Są lekkie i świeże, otulą Cię welonem o przyjemnym zapachu, który nie będzie miał męczącego wpływu na otoczenie. Szczególnie nadaje się na wiosnę i lato. Dobrze wiedzieć, że jeśli jeszcze nie wiesz zbyt wiele o zapachu i nie masz pewności, czy od razu sięgnąć po perfumy lub wodę perfumowaną, sięgnij po wodę toaletową, która jest doskonałym wstępem do konkretnej kompozycji zapachowej.
Najmniej skoncentrowanym ze wszystkich zapachów jest woda kolońska z zawartością kompozycji zapachowych w granicach od 3 do 5% i dużą ilością alkoholu. Wytrzymałość jest niska, zwykle mija w ciągu 2 godzin i należy ją stosować wielokrotnie, aby utrzymać zapach. Wody kolońskie są znacznie tańsze niż poprzednie rodzaje zapachów, pomimo tego, że zwykle są dostępne na rynku w większych opakowaniach. Nakłada się je na twarz, ciało, włosy i można ich używać również na odzież. Chociaż ludzie uważają, że woda kolońska (EdC lub Eau de Cologne) to sprawa czysto męska, w rzeczywistości dostępna jest ona również w wersji unisex Cologne, a wiele z nich jest wyłącznie dla kobiet.
Woda kolońska jest często mylona z wodą po goleniu, zwłaszcza że zawiera podobną ilość składników zapachowych. Główna różnica między wodą kolońską a wodą po goleniu polega na tym, że woda po goleniu zawiera również substancje aktywne, które dodatkowo pielęgnują skórę.
Wody kolońskie to doskonałe orzeźwienie o każdej porze dnia, odpowiednie na upalne letnie dni lub do uprawiania sportu. Zapach EdC jest przyjemny, lekki, świeży i zazwyczaj cytrusowy. Ciekawostką jest, że pierwsza i oryginalna woda kolońska jest produkowana w tym samym składzie od ponad 300 lat. Została ona stworzona przez Johanna Maria Farina w Kolonii w Niemczech, stąd właśnie jej nazwa. Pierwotnie był to Echt Kölnisch Wasser, a dokładny skład pozostaje tajemnicą, którą znają tylko potomkowie Farina.