Jak świat stary wiadomo, że to, co cenne i pożądane przyciąga naśladowców. Podrabiane są najczęściej pieniądze, dokumenty i dzieła sztuki. W tym artykule pokażemy, jak rozpoznać podrobione perfumy i co najważniejsze, jak uniknąć oszustwa.
Proces tworzenia wyjątkowego dodatku zapachowego jest zawsze czasochłonny i kosztowny. Nic więc dziwnego, że producenci oryginalnych perfum w ramach ochrony własności intelektualnej uzyskują patent zarówno na recepturę i nazwę, jak i nazwę marki, wygląd flakonu oraz pudełka.
Co to jest podróbka perfum?
Podróbka (falsyfikat, plagiat) to z reguły przedmiot udający oryginał. Sprawca (fałszerz) próbuje zmylić zainteresowanego. Podróbka jest niezgodna z prawem.
W dziedzinie perfum podróbka stara się zbliżyć do oryginału podobnym kształtem i kolorem flakonu, pudełka i przy pierwszym powąchaniu również jak najbardziej podobnym zapachem. Jednak uważaj, może to bezpośrednio zagrozić Twojemu zdrowiu! Częstym problemem związanym z podrabianymi perfumami są wysokie stężenia substancji zapachowych, które mogą powodować reakcję alergiczną (np. zapalenie skóry) nawet u mniej wrażliwych osób.
Podrabiane perfumy są zwykle sprzedawane na targach lub u ulicznych sprzedawców, chociaż ze względu na nielegalność czasem ciężko je znaleźć. W Internecie można przeczytać, że podrabiane są tylko perfumy o dużej objętości (głównie 100 ml). Służba celna neguje jednak to stwierdzenie, konfiskując podróbki o różnej objętości. Najczęściej podrabianymi markami są Chanel, Christian Dior, Lacoste i Hugo Boss.
Zapach, jakość i trwałość podróbek jest oczywiście niezadowalająca, a szanse na zwrot lub reklamację produktu są zerowe. Zwykle nie można nawet znaleźć producenta. Ponadto, kupując podejrzane perfumy, świadomie podejmujesz ryzyko. Nie wiesz, co kupujesz - w butelce może znajdować się różna zawartość. Używając fałszywych perfum, igrasz ze zdrowiem, zwłaszcza w przypadku wrażliwej skóry. Dlatego przy wyborze perfum unikaj wątpliwych punktów i odwiedzaj tylko certyfikowane perfumerie.
Oczywiście jakość pachnących składników i ich kombinacje nie są lepsze w podrabianych perfumach dostępnych w sklepach internetowych. Ponadto o wiele trudniej jest tu rozpoznać fałszywe perfumy. Oferta podróbek jest często poparta przekonującymi opisami uzasadniającymi niską cenę. Pomóc może tylko jedna rzecz: weryfikacja, weryfikacja i jeszcze raz weryfikacja. Czasami wystarczy dodać słowo „recenzja” po nazwie sklepu w wyszukiwarce i nagle jest dla Ciebie jasne, że nie chcesz tu wchodzić, ani tym bardziej robić zakupów
Solidni producenci respektują ilości zapachowych składników, które nie mogą przekraczać dozwolonej wartości w perfumach wprowadzanych na rynek, patrz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych.
O tym, czy produkt jest podrobiony, decyduje sąd po konfiskacie przez polskie służby celno-skarbowe. Zawartość podrabianych perfum i ich zagrożenie dla zdrowia oceniają Inspekcja Sanitarna oraz Inspekcja Handlowa zgodnie z ustawą o produktach kosmetycznych z 2018 roku.
Jeśli podejrzewasz zakup podróbki, a jej sprzedawca nie odpowiada na komunikację, możesz złożyć skargę, że reklamacja nie zostanie rozpatrzona w ciągu 30 dni do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Niezależnie od tego, w jaki sposób dotrą do Ciebie perfumy, najpierw dokładnie je obejrzyj i skontroluj informacje na opakowaniu ze stroną producenta. Zgodnie z prawem na podróbkach perfum nie może znajdować się identyczne bądź bardzo podobne logo marki (znak towarowy). Producenci podróbek starają się to obejść, zmieniając nieznacznie nazwę marki, perfumy i całą etykietę – dodają literę, podwajają znaki, zmieniają kolejność i tak dalej. Te zmiany są widoczne zarówno na samych perfumach, jak i na pudełkach. Niewielkie różnice w wielkości lub wyglądzie czcionki występują również w znaku pisanym.
Zwróć także uwagę na technikę pakowania. Jeśli opakowanie oryginalnych perfum zawiera celofan, musi pasować do pudełka, a łączenia nie mogą wykazywać żadnych wad. Białe, czasami szare pudełko wewnętrzne powinno mieć odpowiedni rozmiar i pomysłowy kształt, aby mocno trzymać butelkę na swoim miejscu. Ochronie mogą podlegać również flakony na perfumy. Dlatego nikt poza producentem nie może używać tej samej lub bardzo podobnej butelki.
Znakiem mówiącym o podróbce jest też wyraźniejszy kolor pachnącego płynu, bardziej chropowata, nieregularna powierzchnia butelki czy problematyczne zamknięcie. Podrabiane flakony ujawniają również tani materiał o niskiej jakości. Niektóre podróbki charakteryzują się znacznie dłuższą i grubszą lub odwrotnie znacznie krótszą rurką rozpylającą. Oryginalnie powinna kończyć się ona w najniższym punkcie flakonu.
Czasami jednak rozpoznanie fałszywych perfum jest niemożliwe ze względu na ich całkowitą zgodność wizualną z oryginałem. W tym przypadku sygnałem ostrzegawczym, że nie są to prawdziwe perfumy, jest prawdopodobnie tylko podejrzanie niska cena. Jednak nawet tutaj nieuczciwi sprzedawcy dostosowują się tak, aby niepotrzebnie nie zwracać na siebie uwagi i cena często jest tylko nieznacznie niższa od oryginału.
Nawet najbardziej znane marki perfum od czasu do czasu zmieniają wygląd opakowania lub modyfikują receptury.
Na przykład długoletni TOP perfumowy może zyskać nowy bardziej nowoczesny design lub na rynku pojawi się limitowana edycja, która bazuje na recepturze popularnych perfum danej marki. Producent może je nieco zmienić i zwykle oferuje inny flakon i pudełko. Stworzy to naprawdę nieco inne, nowe perfumy, ale ich nazwa wskazuje, że jest to edycja limitowana.
Nawet mętna lub nietypowo zabarwiona mieszanka zapachowa może nie wskazywać na podróbkę. Niektóre składniki mogą być zaburzone i powodować nieprzyjemne właściwości sensoryczne z powodu niewłaściwego przechowywania perfum. Na szczęście w przypadku certyfikowanej perfumerii można skorzystać z reklamacji: zgodnie z umową, wymiany produktu, rozsądnego rabatu lub odstąpienia od umowy.
Podróbką również nie są każde perfumy, które wywołają reakcję alergiczną. Ponieważ mieszanki zapachowe zawierają naturalne esencje, każdy powinien uważać na alergeny, zwłaszcza bardziej wrażliwi użytkownicy. Jeszcze przed pierwszym użyciem oryginalnych perfum zrób test na małym kawałku skóry, aby dowiedzieć się, czy nie jesteś uczulona na ich pachnące esencje.
Autentyczność perfum jest atakowana przez inną kwitnącą dziedzinę: “legalne podróbki” - imitacje. Ich autorzy otwarcie mówią, że ich prace inspirowane są znanymi na całym świecie zapachami, które w ten sposób sprzedają taniej. Flakony, pudełka i nazwy tych imitacji perfum są celowo zmieniane, aby uniknąć procesów sądowych ze strony oryginalnych marek.
Główne zagrożenia związane z imitacjami pojawiają się przy zapachu: inny skład i znacznie krótsza trwałość mieszanki zapachowej. Rzadkich składników, takich jak olejek jaśminowy, na pewno w nich nie znajdziesz i nie zachwyci Cię ich flakon. Po zastanowieniu prawdopodobnie dojdziesz do wniosku, że kusząco niska cena imitacji perfum nie jest tak korzystna. Zdecydowanie lepiej poszukać niedrogich oryginałów.
Perfumy dodają swoim użytkownikom pewności siebie, przynoszą nowe możliwości życiowe i miłość. W XXI wieku są niezbędnym dodatkiem modowym dla kobiet i mężczyzn wszystkich pokoleń. Dziś prawie każdy może zapewnić sobie codzienny luksus w postaci atrakcyjnego flakonu o uroczym zapachu.
Nasza rada na zakończenie: zaufaj swojej intuicji i zdrowemu rozsądkowi, zignoruj wszelkie imitacje i zafunduj sobie prawdziwe oryginalne perfumy na lato i zimę, na dzień i na wieczór, w super cenach w naszym sklepie online na Elnino-parfum.pl. Dzięki temu masz pewność, że posiadasz w domu oryginał, w dodatku z uczciwą dwuletnią gwarancją.