Spróbuj opisać swoje ulubione perfumy. Czy są one pełne cytrusowej energii, delikatności kwiatów i elegancji szlachetnego drewna? Czy przyciągają zapach morza i ozonu? A może mają raczej ziemisty, korzenny i piżmowy zapach? Możesz także pomyśleć o tym, który pachnący akord zwycięży jako pierwszy i jak Twoja skóra jest nasycona nim nawet po kilku godzinach.
Dzisiejsi perfumiarze używają ponad 3000 pachnących składników i korzystają średnio z kilkudziesięciu w ostatecznej kompozycji. Najczęściej są to sztucznie lub naturalnie pozyskiwane zapachy kwiatów, owoców i innych darów natury, przypraw, liści, traw, mchu, kory, drewna, żywicy i piżma. Ostatnio poszukiwane są również aromaty dla smakoszy czekolady, karmelu, miodu i migdałów.
Tradycyjnie w perfumach, wodach perfumowanych, wodach toaletowych i wodach kolońskich poszczególne składniki zapachu są stopniowo uwalniane w trzech fazach, w tak zwanej piramidzie. Nazywa się je głową, sercem i bazą lub także górną, środkową i niską tonacją lub górną, środkową i dolną warstwą. Za autora piramidy uważa się wybitnego francuskiego perfumiarza Jeana Carlesa (1892–1966).
Trójfazowa piramida perfum działa jako most łączący producenta i użytkownika lub eksperta i laika. Dostarcza podstawowych informacji o składzie zapachu, jego aranżacji i sile zawartych w nim zapachów. Daje dokładniejsze wyobrażenie o perfumach i ich rozwoju po użyciu na skórze. Podczas gdy głowa perfum przyciąga uwagę i utrzymuje się przez kilka minut, serce zachwyci Cię godzinami, a Ty i Twoje otoczenie nacieszycie się bazą jeszcze przez wiele godzin!
W dobrych perfumach głowa, serce i baza tworzą harmonijną całość, której części uzupełniają się i przeplatają ze sobą. Pachnący dodatek skompilowany przez mistrza perfumiarza z wybranych składników wytrzyma do dziesięciu godzin. Podczas nich jego ton zmienia się oczywiście w zależności od rodziny danego zapachu, samego użytkownika i wielu innych czynników.
górne tony - górna warstwa
Głowa perfum zawiera zapachy, które wprost wylewają się z butelki zaraz po jej otwarciu. Górne tony tworzą pierwsze i często decydujące wrażenie o zapachu. Dlatego producenci kładą duży nacisk na warstwę wierzchnią. Często zawierają świeże cytrusowe, zielone, wodne i przewiewne tony. Jednak lekkie cząsteczki nut zapachowych z głowy szybko odparowują i zwykle nie czujesz ich po 15 minutach.
tony środkowe - warstwa środkowa
Nuty serca lub nuty środkowe pojawiają się po ulotnieniu się głowy, czyli około kwadransa po rozpyleniu zapachu. Są uwalniane powoli, wraz z niskimi tonami podstawy. Warstwa środkowa to również charakter danego zapachu. W sercu najczęściej znajdziemy składniki o zapachu kwiatowym, owocowym, korzennym i ziołowym. Warstwa środkowa zwykle utrzymuje się od dwóch do trzech godzin.
niskie tony - dolna warstwa
Baza jest najdłuższą ze wszystkich trzech faz. Niskie tony działają na receptory węchowe przez kilka godzin, nadając perfumom głębię i wytrzymałość. Baza zazwyczaj zawiera drzewne, piżmowe, żywiczne i ekskluzywne składniki zapachowe. Aby zwiększyć trwałość perfum, do mieszanek dodaje się również tak zwane stabilizatory (santal…). Często baza jest ciepła, orientalna i można ją wyczuć dopiero po nałożeniu perfum.
W głowie perfum damskich, męskich i unisex przeważają energetyczne cytrusowe zapachy bergamotki, pomarańczy, mandarynki, cytryny, świeżej zieleni, wody i przewiewnych nut zapachowych. Dodaje się do nich inne owoce, przyprawy, zioła, herbatę lub kwiaty. W tradycyjnych perfumach zastąpiony jest mydlany zapach aldehydu. Nuty górne często przeplatają się z nutami środkowymi.
Serce jest zazwyczaj pełne kwiatów, zarówno w perfumach damskich, jak i tych męskich. Często znajdziecie tutaj jaśmin, różę, lawendę, frezję, kwiat pomarańczy, geranium, magnolię, tuberozę, ylang-ylang, gardenię, piwonię, lilię lub orchideę. W środkowej warstwie znajdują się również nuty owocowe, ziołowe i korzenne - takie jak cynamon, kardamon, imbir, pieprz. Popularne są tutaj liście fiołka i korzeń irysa.
Długotrwała baza perfum charakteryzuje się erotycznym piżmem, paczulą, bursztynem, wetywerią, wanilią, fasolą tonką, gałązką lub mchem dębowym, cedrem, drzewem sandałowym i innymi rzadkimi gatunkami drewna. Kadzidło lub oud, są również bardzo uwodzicielskie. Coraz popularniejsze stają się także pachnące akordy czekolady, orzechów, kakao, kawy, miodu, karmelu i innych słodyczy.
Woda perfumowana Lancôme Idole, zmysłowy piżmowo-różany zapach dla pewnej siebie kobiety XXI wieku.
Głowa: bergamotka, gruszka
Nuty serca: róża turecka, jaśmin indyjski
Baza: wanilia, białe piżmo
Eau de Toilette JOOP! Homme, intensywny orientalny zapach ze świeżymi, cytrusowymi nutami, przeznaczony dla współczesnego dżentelmena.
Głowa: bergamotka, cytryna, mandarynka, kwiat pomarańczy
Nuty serca: konwalia, jaśmin, heliotrop, cynamon, kardamon
Baza: paczula, drzewo sandałowe, fasola tonka, wanilia
Legendarna i ponadczasowa woda toaletowa Calvin Klein CK One, wciąż urzeka harmonią poszczególnych nut zapachowych.
Głowa: cytryna, bergamotka, ananas, papaja, mandarynka, kardamon, nuty zieleni
Nuty serca: fiołek, konwalia, jaśmin, róża, korzeń irysa, frezja, gałka muszkatołowa
Baza: cedr, drzewo sandałowe, bursztyn, piżmo, mech dębowy, zielona herbata
Kompozycja zapachowa widoczna z piramidy (głowa - serce - baza) to tylko część całości wiedzy. Perfumy to nie tylko suma zawartych w nich składników, ale oryginalne dzieła, które zawsze przynoszą bogate historie. Ponadto w wielu z nich zapachy nie są uwalniane ściśle według trójfazowej piramidy. Na przykład, gdy od początku dominuje baza lub, gdy elementy są ułożone liniowo, bez zmian w czasie ich uwalniania.
Przykładem linearnego zapachu jest woda perfumowana Hermes L´Ombre des Merveilles z czarną herbatą, fasolą tonką i kadzidłem. Woda perfumowana Montale Paris White Musk to eksplozja piżma, ylang-ylang i liści fiołka. Woda toaletowa Escentric Molecules Molecule 01 zawiera tylko wyjątkową tkaninę Iso E Super o drzewno-kwiatowym aromacie z nutą piżma.
Piramida nut zapachowych to szybka i czytelna informacja o składzie zapachu, choć jest mocno uproszczona. Jednocześnie z piramidą do reklamowania perfum używa się: wzory perfum, testery, zdjęcia, muzykę, filmy, język marketingowy i inne pomysły. A jaka będzie przyszłość? Nikt tego nie wie, na przykład, zainteresowany wydrukuje próbkę zapachu na drukarce 3D, czy też zamówi ją „na miarę” za pośrednictwem swojego inteligentnego domu.
Wybór idealnych perfum zdecydowanie ułatwi Ci próbowanie i rozpylanie perfum. W zaciszu domowym nałóż mieszankę zapachową na mocno ukrwione obszary skóry i daj jej wystarczająco dużo czasu na prawidłowe rozwinięcie aromatu.
Eksploruj piramidę lub kompozycję nowego zapachu jeden dzień lub dłużej i obserwuj reakcje swojego otoczenia. Wkrótce może się okazać, że jest to właściwy zapach i nadejdzie czas, aby zamówić perfumy w dużej butelce.