Perfumy reprezentują trudne do uchwycenia pachnące piękno, dlatego czasami ciężko je opisać. W świecie perfum istnieje wiele określeń, które mogą brzmieć obco dla nowicjuszy. Dlatego wyjaśnimy je tutaj. Nawiasem mówiąc, podstawowe słowo perfumy pochodzi z łaciny per fumum, co oznacza „przez dym”. Opisuje tradycyjny sposób uwalniania zapachów, taki jak spalanie niektórych rodzajów drewna lub kadzidła
Kompozycję dzieła perfumeryjnego można na wiele sposobów porównać do powstania utworu muzycznego. Dlatego w przemyśle perfumeryjnym powszechnie używane są terminy z praktyki muzycznej - ton, akord, kompozycja lub harmonia. I tu przeniknęły również “organy”, które są miejscem pracy perfumiarza.
Perfumiarz, który jest niewątpliwie artystą, harmonizuje początkowe nuty (głowa), środkowe (serce) i niskie (baza) w swojej pachnącej kompozycji. Z aromatycznych tonów głowy, serca i bazy tworzy stopniowo harmonijne akordy, proste lub złożone, które są esencją poszczególnych perfum.
Przykładami tonów perfum mogą być grejpfrut, lawenda oraz drzewo sandałowe. Nuty bazy lub rozwijające się akordy perfum mogą być korzenne, drzewne, fouger, słodko balsamiczne, piżmowe i inne, złożone z dwóch lub kilkuset składników. Aby powstały naprawdę dobre perfumy, potrzeba bogatego doświadczenia, ogromnej wyobraźni i regularnego treningu węchowego jego twórcy.
Perfumy zwykle zawierają dziesiątki składników zapachowych, alkoholu i wody. Poszczególne składniki miesza się i rozpuszcza w delikatnym alkoholu i dodaje wodę lub trochę barwnika. Alkohol wchłania składniki zapachowe w skórę, a następnie odparowuje je do otaczającego powietrza. Procent składu perfum (składników zapachowych) w stężonym alkoholu decyduje o sile perfum, ale także o ich trwałości i cenie:
Perfumy (ekstrakt): 15-30%
Woda perfumowana (Eau de Parfum ): 8-15%
Woda toaletowa (Eau de Toilette): 4-8%
Woda kolońska (Eau de Cologne): 3-5%
Na dzień przeznaczone są bardziej woda kolońska i woda toaletowa, a na wieczór woda perfumowana i perfumy. W lecie używaj zapachów kwiatowych i cytrusowych, a w zimie cięższe aromaty orientalne i korzenne. Oczywiście siła poszczególnych perfum zależy również od jakości użytych składników zapachowych.
Niezbędna jest harmonia wszystkich trzech warstw. Stosując perfumy, weź pod uwagę czynniki, które mogą wpływać na naturalny zapach Twojej skóry i odwrotnie, wpływ dodatku zapachowego na Ciebie. Obejmują one aktualny nastrój, poziom stresu, wiek, dietę i leki, które obecnie przyjmujesz. Na przykład wykazano, że cebula i czosnek zakłócają harmonię mieszanek zapachowych
W przeszłości wielu ekspertów próbowało kategoryzować perfumy według dominujących składników zapachowych, ale nie ma jeszcze jednolitej klasyfikacji. I pewnie nawet nie ma to sensu, bo w nowoczesnych perfumach zapachy coraz częściej się przeplatają - przykładem może być kompozycja kwiatowo-owocowo-smakowa.
Jednak zapachy można podzielić, zwłaszcza na świeże i ciepłe (zawsze z podkategoriami). W świeżości dominują zapachy cytrusowe, kwiatowe i aromatyczne, natomiast w ciepłych zapachy fougere, orientalne i skórzane. Na granicy świeżości i ciepła są zapachy szyprowo-drzewne.
Aby ułatwić Ci indywidualny wybór, opisaliśmy poszczególne rodziny zapachów, w których od zaraz znajdziesz perfumy: aromatyczne, cytrusowe, drzewne, fougere, szyprowe, skórzane, kwiatowe oraz orientalne. Dla kobiet, mężczyzn oraz unisex. Większość ludzi lubi jedną lub dwie rodziny zapachów, wtedy łatwiej jest im wybrać nowe dodatki do swojej kolekcji perfum.
Perfumy często zawierają olejki eteryczne lub absolut - naturalne zapachy, które są wydobywane w dwa zupełnie inne sposoby.
Olejki esencjonalne, olejki eteryczne lub esencje zwykle pochodzą z procesu destylacji parą wodną. Mogą być destylowane z krzewów, kwiatów, owoców, drzew, korzeni, liści i nasion roślin. Popularny jest na przykład petitgrain - olejek eteryczny z liści gorzkiej pomarańczy, skutecznie poprawiający nastrój. Petitgrain pobudza umysł, ożywia miłe wspomnienia, łagodzi zmęczenie psychiczne, a także działa przeciw depresji. Jego zapach jest żywy i bardzo orzeźwiający.
Absoluty są delikatnymi substancjami naturalnymi, które pozyskuje się przy pomocy rozpuszczalnika organicznego, dzięki czemu nie uszkadza się zapachu przez wysoką temperaturę wymaganą do destylacji parowej. Po usunięciu pozostałych substancji, olejek eteryczny można nazwać absolutem. Na przykład absolut jaśminu jest mocnym afrodyzjakiem i działa uspokajająco.
Perfumy niszowe stanowią pewny segment na rynku perfum. Wychodzą z mainstreamu, są przeznaczone dla koneserów, którzy chcą oryginalności i nie boją się bardzo odważnych kompozycji. Perfumy niszowe zawierają takie pachnące składniki jak liście jaśminu zbierane w nocy, srebrne kadzidło, absynt czy nawet proch strzelniczy. Spośród zwykłej oferty na rynku wyróżnia je wieloletnia tradycja, najrzadsze naturalne składniki, luksusowe butelki, czasem wzbogacane kamieniami szlachetnymi, nietypowe dla artystycznych kompozycje, wyjątkowa trwałość i wyrafinowany proces produkcji. Ich produkcja nie jest komercyjna, ale nawiązuje do awangardy, kreatywności, sztuki, a przede wszystkim do oryginalności. Znane marki niszowych perfum to The Different Company, Acqua di Parma, Montale Paris, Maison Francis Kurkdjian, Annick Goutal i częściowo TOM FORD.